Изетбеговиќ вели дека осум години се обидувал да ги наметнува зад затворени врати прашањата што БиХ требаше да ги реши со соседите, но дека наиде на блокада.

Објавил: Мирко Бачиќ | 2 јануари, 2021 22:00

ИЗЕТБЕГОВИЌ БАРА МИЛИЈАРДИ ОД СРБИЈА И ХРВАТСКА: Но, тоа не е најлошо, еве како ги спореди соседите со нацистите!

Фото/Текст извор: ©kurir.rs/магазин.мк

Претседателот на Партијата за демократска акција (СДА), Бакир Изетбеговиќ, изјави денеска дека е исклучително важно Босна и Херцеговина да има добри односи со Хрватска и Србија, но исто така тврди дека тие две земји и должат на БиХ милијарди марки како и извинување.

Изетбеговиќ вели дека осум години се обидувал да ги наметнува зад затворени врати прашањата што БиХ требаше да ги реши со соседите, но дека наиде на блокада. 

Требаше да излеземе во јавноста со овие проблеми. Нашите соседи ни должат милијарди КМ, поради узурпација на земјиште, имот, долгови кон компании и слично, изјави Изетбеговиќ за Klix.ba.

Според него, Србија и Хрватска треба да и се извинат на БиХ за она што го сторија во 90-тите години на минатиот век.

Наместо да ни се извинат како Вили Брант, тие две земји сè уште се патерналистички кон БиХ, смета Изетбеговиќ.

Бакир Изетбеговиќ, лидерот на Партијата за демократска акција (СДА), која важи за најголема бошњачка партија во Босна и Херцеговина, неодамна истакна дека Русија радикално е вклучена во внатрешните работи на Босна и Херцеговина.

Во рамките на посетата на градот Мостар во пресрет на локалните избори во недела, Изетбеговиќ се осврна на контактите на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во Босна и Херцеговина кои предизвикаа контроверзност и дискусии.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Успеавме да го моделираме влијанието на климатските промени според различните сценарија на растечки емисии на стакленички гасови врз екосистемот на Арктичкиот океан.

СЕВЕРНИОТ ЛЕДЕН ОКЕАН ОСТАНА БЕЗ МРАЗ? Научниците направија мрачна прогноза, до 2055 година сè ќе биде поинаку

Меѓународен тим на истражувачи предвидува дека Арктичкиот океан најверојатно ќе остане...

Воведени се нови ограничувања долж нормално отворените граници поради избувнувањето на жариштата на нови соеви на коронавирус, кои се шират побрзо и предизвикуваат повеќе случаи во Чешка и Австриски Тирол, објави Ројтерс.

ГЕРМАНИЈА ЗА КОНТРОЛИТЕ НА ГРАНИЦИТЕ СО АВСТРИЈА-ЧЕШКА: Ова е привремено заради брзото ширење на нови видови на вирусот

Германија денес објави дека нејзината одлука за воведување гранична контрола со Чешка...

Тој додаде дека тој и голем број други истражувачи на Институтот Гамалеја биле меѓу првите луѓе кои го добиле Спутник В.

РУСКАТА ВАКЦИНА ШТИТИ ДЕВЕТ МЕСЕЦИ: Докажано колку долго вакцината обезбедува имунитет

Александар Гинзбург, директор на Рускиот истражувачки центар за епидемиологија и...

Пациентите мора да ја примат инфузијата што е можно поскоро откако ќе им биде дијагностициран ковид-19 или во рок од 10 дена од почетокот на симптомите!

АМЕРИКА ИТНО ОДОБРИ ЛЕК ЗА КОРОНА: Врз основа на комбинација на антитела го намалува ризикот од смрт

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) итно го одобри лекот против ковид-19...