Државната изборна комисија на 30 минути пред затворањето на гласачките места објави дека излезеноста на тековниот референдум е 34 отсто

Објавил: Мартин Попоски | 30 септември, 2018 19:10

Излезеноста на 30 минути пред крајот е 34 отсто

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Државната изборна комисија, 30 минути пред крајот на изборниот ден, ги соопшти резултатите од излезеноста.

На референдумот за промена на името познат и како референдум за ЕУ и НАТО интегрирање но со примена на Договорот од Преспа гласале 34 отсто од електоратот.

Државната изборна комисија до полноќ има уште неколку прес конференции, меѓу кои една на кои ќе ги соопшти првичните резултатит од излезеноста заклучно со 19 часот и една на која ќе ги соопшти резултатите од гласањето.

Бидејќи референдумот е од консултативен вид, ДИК нема да објави дали тој бил или не успешен.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Референдум

Во одредени избирачки места се гласало на секои 9 до рекордните 5.4 секунди во Центар Жупа, со што во последните 30 минути од референдумот се уфрлени над 50.000 ливчиња

Во Центар Жупа рекордно се “гласало” на секои 5 секунди

Обвинувањата од страна на ВМРО – ДПМНЕ и Светскиот Македонски Конгрес, кои сметаат...

Министерството за надворешни работи на Грција со изјава во која стои дека и самите се збунети што се случи во Македонија и дека коментарите се контрадикторни со реалноста

Грција е збунета кој што слави во Македонија

Голем дел од општеството го поддржа договорот, друг дел го гледа со скептицизам, но...

По "далеку од здрав разум" изјавите на Заев и Ахмети, се јави и нивниот ментор, Јоханес Хан кој честита пропаднат референдум

Хан им честита на малцинството граѓани кои гласаа на пропаднатиот референдум

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан смета дека гласовите “за“ на референдумот...