Во Охрид до 11 часот излезноста е 11,84%, односно своето право на глас го искористиле 3741 граѓанин од вкупно запишани 52.426 избирачи, односно 52.477 заедно со лицата со право на глас во затвор и во старски домови!

Објавил: Владо Марин | 17 октомври, 2021 12:33

Излезноста на изборите во Охрид утрово нешто над просекoт во државата

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во првиот пресек на Локалните избори, во студиото на OhridNews  се пренесуваат информации за излезноста до 11 часот.

На ниво на држава таа е нешто над 10 проценти.

Во Охрид и Дебрца таа е над просекот, а во Струга пониска.

Во Охрид до 11 часот излезноста е 11,84%, односно своето право на глас го искористиле 3741 граѓанин од вкупно запишани 52.426 избирачи, односно 52.477 заедно со лицата со право на глас во затвор и во старски домови.

Во Општина Дебрца излезноста до 11 часот е 15,64%, во Вевчани 18,61%, а во Струга 7,24%.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Утринава бил сослушан и сопственикот на превозната фирма „Беса Транс“ и тој е достапен за македонските истражни органи, соопштија од македонското и од бугарското обвинителство. Дали за него ќе следува мерка притвор, ќе одлучува надлежниот јавен обвинител.

Соптвеникот на „Беса транс“ бил на распит, бугарското обвинителство најави расчистување на случајот

Државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите...

Министерот за транспорт и врски, Бочварски откри и дека автобусот на Беса Транс користел извод од лиценца на друг автобус, а попладнево кажа дека ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса Транс“ кој изгоре, не бил вработен во компанијата

ТРАГЕДИЈАТА СО „БЕСА ТРАНС“ ОТКРИВА И ГОЛЕМИ СИСТЕМСКИ ПРОПУСТИ ЗА ПРЕВОЗНИЦИТЕ ВО ДРЖАВА

Владата како најодговорна за изнаоѓање на фирма која ќе се грижи за софтверот за полагање...