Временска прогноза!

Објавил: Перо Милчин | 18 јануари, 2021 9:56

ИЗМЕРЕНА НАЈНИСКАТА ТЕМПЕРАТУРА ДОСЕГА ОВАА ЗИМА ВО МАКЕДОНИЈА: ВО БЕРОВО -16°C

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Ова утро во Македонија е измерена најниската температура досега оваа зима, најстудено беше во Берово каде температурата на воздухот падна на -16 степени.

Многу студено беше и во останатите места низ државава.

Во Битола се измерени -13 степени, во Крива Паланка -10 степени, Ѓуриште, Пожаране и во Претор се измерени -9 степени, и во Прилеп, Штип  и во Струмица се измерени -8 степени.

Како што претходно најавивме, студеното време ќе се задржи до крајот на денов и во текот на утрешниот ден, додека попуштање на студот и продор на нешто потопла воздушна маса од југ ќе имаме од среда.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Од петок облачноста ќе се зголемува и за време на викендот ќе има услови за повремен локален дожд.

ОД ДЕНЕС ЗАПОЧНУВА КЛИМАТОЛОШКАТА ПРОЛЕТ : ШТО ДА ОЧЕКУВАМЕ ОД ВРЕМЕТО ВО ТЕКОТ НА СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ?

Од денес и официјално започнува климатолошката пролет, што значи дека полека но сигурно...

Од недела температурите ќе бележат тенденција на пад за 7 до 8 степени и ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 15 степени.

НАЈАВА ЗА ЗАСИЛЕН СЕВЕРЕН ВЕТЕР И ЗА ПОЗНАЧИТЕЛЕН ПАД НА МАКСИМАЛНИТЕ ДНЕВНИ ТЕМПЕРАТУРИ

Денес, како и во текот на следните денови продолжува периодот на стабилно, суво и сончево...