Толку беше и таква беше љубовта на патриотите по службена должност за Македонија. Багра коштаплерска, цитира Илиевски фејсбук статус од Јовановиќ“, прашувајќи го дали може да одговори дали се уште стои на истото.

Објавил: Сара Фемина | 10 март, 2021 21:59

Илиевски до Јовановиќ: Кукавица си или лажов? Лажевте дека сум земал 200.000 евра за протестите за „Заедничка Македонија“ сега одрекувате

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Богдан Илиевски од ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата Само Вистина на Канал 5 телевизија читајќи статус на аналитичарот Ненад Јовановиќ жесток поддржувач на Зоран Заев и владата на СДСМ, кој го објавил во јуни 2020 година во кој директно го обвинува Илиевски дека земал 200.000 евра и наводно сакал да ја наштелува толпата да убива, го праша дали може да го повтори она што го пишал уште еднаш во емисијата.

„Сведокот Нинџа вели пред обвинителството дека Тиранскиот платформа е измислица. Се тогаш се мисли на крвавиот четврток 27ми април е комплетна конструкција која требало: Бетмен, Дурловски и Дамовски прво да искешираат 200.000 евра а потоа и да убијат. Поточно идејата е да ја наштелуваат толпата за да убие, а потоа во ладовина со томпоси во устите да поделат по 200.000 евра.

Толку беше и таква беше љубовта на патриотите по службена должност за Македонија. Багра коштаплерска, цитира Илиевски фејсбук статус од Јовановиќ“, прашувајќи го дали може да одговори дали се уште стои на истото.

Моето прашање е следно дали ти стои на ова што го кажа? – праша Илиевски.

На одговорот од Јовановиќ дека да стои на напишаниот статус, Илиевски рече:

Дали би сакал да ми повториш дека сум земал пари и сме имала намера да убиваме.

На ова Јовановиќ се обиде да се оправда дека статусот е изваден од контекст.

Дали си спремен да останеш на пишаното дека ние сме требале да поделиме 200.000 евра или ќе се повлечеш и од ова, праша Илиевски.

Јовановиќ одговор: Може сумата горе доле, немам поима ама така го прочитав во тоа време, на што Илиевски му порача дека

Јас одлучив конечно да земам пари за тие протести кога го прочитав ова. И сега моето прашање е дали ќе си кукавица и ќе се повлечеш од ова или ќе го повториш истото па здравје боже ќе се видиме на суд и парите кои што јас ќе ги земам и ќе ги поделам со тие луѓе за кој ти кажа дека мене не ми се важни и ете ќе имаш чести и доблест да им помогнеш бидејќи си загрижен за нив. Имаш два избора кукавица или на суд, вели Илиевски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Новите мерки би важеле од 12 до 18 мај, а се донесени на предлог на Комисијата за заразни болести врз основа на епидемиолошката состојба, намалувањето на бројот на хоспитализирани и бројот на заразени лица!

Нови мерки: Полициски час од полноќ, се отвораат фитнес центрите и теретаните

Утрово на состанок со Комисијата за заразни болести се донесени новите мерки кои ги...

За време на посетата на Брисел премиерот Заев ќе има средба и со Аугусто Сантош Силва, министер за надворешни работи на Португалија, земја членка и актуелен претседавач со ЕУ.

Европска агенда на Заев: Работни посети на Брисел, Мадрид и Атина, прва посета на кралството Шпанија на премиерско ниво

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, од вчера ги започна европска...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски истакна дека нашиот единствен пат е кон Европската Унија, која мора повеќе да се ангажира околку обезбедувањето на нашата иднина бидејќи Зоран Заев не е Македонија туку Македонија е народот кој си има европски вредности.

Мицкоски: Нашата европска иднина е загрозена од секој криминален тендер

Христијан Мицкоски во денешното обраќање во Прилеп посочи дека ја живееме денешната...

Датум, впишан со златни букви во историјата на напредна Европа, како датум за паметење на милионите жртви. Датум за чествување на големото дело на прогресивните сили со кое беше поразено најголемото зло - фашизмот, кој по Втората светска војна зад себе остави ужас и рушевини на нашиот континент и во светот.

Нашиот природен дом е Европската Унија меѓу просперитетните европски нации

Денеска одбележуваме еден голем датум за два крупни настани во историјата на Европа...