Вишиот инспектор, од денеска ќе биде само советник – инспектор за основно и средно образование и ќе зема пониска плата.

Објавил: Рејхан Бајрами | 5 септември, 2019 7:55

Илиевски се врати на работа: “Биди среќен што не доби отказ”- ОД ДЕНЕС СО ПОНИСКА ПЛАТА

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вишиот инспектор Ѓорги Илиевски од одмор денеска се врати на работа, тој од страна на претседателот на Државниот просветен инспекторат Томе Спировски бил пречекан со зборовите „биди среќен што не доби отказ“, пишува Република.

Илиевски го доби решението за пониска работна позиција, која инспекторатот му ја додели како казна оти го обелоденил скандалот за незаконското напредување кај тројца функционери на ДУИ.

Вишиот инспектор, од денеска ќе биде само советник – инспектор за основно и средно образование и ќе зема пониска плата. Вели, одлуката е незаконска, оти се уште не добил одговор на жалбата доставена со Агенцијата за државни службеници.

Пред пензија ме штити Законот за работни односи да нема намалување на платата, да нема намалување на работното место. Таа постапка ќе ја терам по службен пат. Се уште немам добиено решение по жалбата од Агенцијата за државни службеници. Ваквиот чин е реваншизам и лоша порака до сите инспектори во државата ако работат законито што ќе ги следи, вели Илиевски.

Правдата Илиевски ќе ја бара на суд. Тој обвинува дека во целиот случај се инволвирани и други високи функционери, а за скандалот, според него, молчи и премиерот Зоран Заев, пишува Република.

-Она што отворено го зборувам и за други функционери и за други професори кои што незаконито напредувале, како што е деканот на Факултот за безбедност. Никола Дујовски. Како што е Наташа Пеливанова, про декан на Факултетот за безбедност и е заменик- началник на Општина Карпош. Значи имеме судир на интереси, вели Илиевски.

Инаку, при вршење редовен инспекциски надзор, инспекторот од Тетово, Ѓорѓи Илиевски утврди дека тројцата функционери на ДУИ се стекнале со повисоко наставно – научно звање додека извршувале јавна функција, што е спротивно на Законот.

Случајот се однесуваше на министерот за образование Арбр Адеми, заменик министерот за внатрешни работи Агим Нухиу и директорот на Државниот завод за индустриска сопственост Сафет Емрули.
За ова, Илиевски минатиот месец го алармираше лично премиерот Заев, а тој преку СМС порака му одговорил оти споменатите функционери работеле во согласност со Законот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во Охрид само петмина пазарни инспектори работат да ги казнат оние што не ги почитуваат протоколите, а на помош викендов им дошле и колегите од Скопје и од Гостивар.

Поднесени две кривични за забавите на Градиште!

Поднесени се 2 кривични пријави за забавите организирани во Градиште, на плажите 2 и...

Согласно податоците од Министерството за финансии заклучно вториот квартал од 2020 јавниот долг изнесува 59,5%, додека државниот долг 50,7%, што споредено со претходното тримесечје повеќе за 8,9 процентни поени.

Мицкоски: Државата ја втурнуваат во црвената зона на презадолженост, долгот достигна 59,5%

Државата ја втурнуваат во црвената зона на презадоженост. За само три месеци владата...

Собраниските служби,пак, се подготвуваат согласно мерките за заштита од коронавирусот за одржување на конститутивната седница во големата сала со купола каде што ќе биде обезбедено соодветно растојание меѓу пратениците, собраниските службеници и други лица кои треба да се присутни. Гласовите на оваа седница ќе се бројат рачно, а веројатно и на тие потоа, имајќи предвид дека во неа нема инсталирано систем за гласање.

Џафери ја напушта Инфективна, можно е да ја води конститутивната седница

Денеска претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери, кој беше хоспитализиран...