Пратеникот Зоран Илиоски, јасен во својот говор, побара од колегите и Владата да не ги манипулираат граѓаните дека се менува референцата БЈРМ, се менува името на државата

Објавил: Мирко Бачиќ | 15 октомври, 2018 14:01

Илиоски: Пратениците немаат мандат да го менуваат уставното име на државата

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Пратениците немаат мандат да го менуваат уставното име на Република Македонија и тука нема нешто што не е јасно.

Денешната точка на дневен ред е против волјата на граѓаните, рече пратеникот од ВМРО – ДПМНЕ, Зоран Илиоски, на денешната седница на Собранието на која се расправа за уставните измени предложени од Владата.

Илиоски им порача на пратениците на СДСМ да не го ставаат во заблуда народот дека се менува привремената референца БЈРМ бидејќи, како што рече, вистината е дека се менува уставното име, Република Македонија.

Доста ги манипулирате граѓаните дека се менува референцата БЈРМ, кажете дека се менува името Република Македонија во Република Северна Македонија. За да има светла иднина оваа држава треба да седнете и да сработите нешто. Доста го плашите народот дека е крај на светот ако не помине договорот. – истакна Илиоски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

ЕУ дискутира за епидемиолошката состојба во „трети земји“ на секои две недели и го ажурира списокот на оние земји што се сметаат за безбедни за патување

Од 25 јуни Германија ќе дозволи влез на патници кои не се од ЕУ, но само со примени две дози вакцина

Од 25 јуни германската влада ќе им дозволи на патниците надвор од ЕУ кои ги примиле двете...

Настанот е пријавен во Одделенито за внатрешни работи од каде потврдуваат дека е приведено едно лце под сомнение дека е сторител на казненото дело „убиство во обид“.

Тешко ранет жител на Дебар!

Дебар,18 јуни 2021(МИА) – А.И. од Дебар синоќа бил ранет со огнено оружје, а поради сериозноста...

На Задушница се посетуваат гробиштата каде што со молитва, пченица и лепче осветено со црвено вино се изразува помен за починатите

Православните христијани денеска и утре го празнуваат Задушница

Православните христијани денеска и утре го празнуваат Задушница во чест на душите...

Зоран Заев со секоја нова изјава продава се повеќе и повеќе, позициите на државата со Заев се трајно разнишани.

ВМРО-ДПМНЕ со молба до Заев да си оди лош бил, Заев не молеше беше на улица!

Заев повторно на маса вчера става отворање на Уставот и ветува работи за кои нема согласност. Воедно...