– Со најголема сериозност ги осудувам неприфатливите акти на насилство и вооружени напади врз косовската полиција и меѓународниот персонал на северот на Република Косово и ги повикувам правосудните институции што поскоро да ги изведат нивните сторители пред лицето на правдата, напиша Мета.

Објавил: Мате Парлоф | 12 декември, 2022 5:52

Илир Мета: Ги осудувам неприфатливите акти на насилство

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Албанскиот премиер Еди Рама и поранешниот албански претседател и лидер на Партијата на слободата, Илир Мета реагираа околу состојбата на северот на Косово, овој пат по заедничкото соопштение на амбасадите на САД во Белград и Приштина.

Тие ги поздравија заедничкото соопштение  со кое амбасадите побараа итно отстранување на блокадите на патиштата на север и „запирање на заплашувањата и заканите со насилство“.

– Потполно се согласувам. Силно и јасно за сите што сакаат да слушнат, напиша Рама во реакцијата.

Вечерва реагираше и поранешниот албански претседател и лидер на Партијата на слободата, Илир Мета.

Тој ги повикува правосудните институции што поскоро да ги изведат  виновници пред лицето на правдата. и да се избегне каква било провокација или ескалација на ситуацијата.

– Со најголема сериозност ги осудувам неприфатливите акти на насилство и вооружени напади врз косовската полиција и меѓународниот персонал на северот на Република Косово и ги повикувам правосудните институции што поскоро да ги изведат нивните сторители пред лицето на правдата, напиша Мета.

Апелира да се избегне каква било провокација или ескалација на ситуацијата.

– Силно апелирам на неопходноста од избегнување на каква било провокација, а особено ескалација на каква било форма на тензија која ја поткопува безбедноста на Косово и која ги загрозува мирот и стабилноста во нашиот регион, апелира Мета.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Лидерот на шпанските конзервативци, Алберто Нуњес Феихо, ќе ја има својата шанса да формира нова влада оваа недела - нешто што претходно се сметаше дека е осудено на неуспех со оглед на недостигот на парламентарна поддршка.

Зошто лидерот на шпанските конзервативци е далеку од премиерската функција без разлика на неговиот успех на изборите.

Лидерот на шпанските конзервативци, Алберто Нуњес Феихо, ќе ја има својата шанса да...

Судијата Артур Енгорон, одлучувајќи по граѓанска тужба поднесена од њујоршкиот обвинител Летиција Џејмс, откри дека Трамп и неговата компанија измамиле банки, осигурителни компании и други со масовно преценување на неговите средства и преувеличување на неговата нето вредност на документите што се користат за затворање зделки и осигурување на заеми.

Доналд Трамп е прогласен за виновен: Ги измамил банките со надувување на вредноста на имотот

Судијата пресуди дека Доналд Трамп со години правел измама додека ја градел империјата...

Русија издаде потерница за претседателот на Меѓународниот кривичен суд (МКС) Пјотр Хофмански, се наведува во базата на податоци на барани лица на руското Министерство за внатрешни работи, пренесе ТАСС.

Русија со потерница го бара претседателот на Меѓународниот кривичен суд, Пјотр Хофмански

Хофмански Пјотр Јозеф, Полјак. Баран според член од Кривичниот законик на Руската Федерација“,...