Тој изрази искрено и најдлабоко сочувство за загубените животи и, како што напиша, ја споделува големата болка со нивните семејства.

Објавил: Рејхан Бајрами | 9 септември, 2021 6:08

Илир Мета: Моите мисли и молитви се со Тетово

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Со длабока загриженост и тага ја следам трагедијата што се случи во тетовската болница. Исклучително сериозен и вознемирувачки настан, особено за бројот на пријавени жртви, напиша албанскиот претседател Илир Мета на социјалните мрежи.

Тој изрази искрено и најдлабоко сочувство за загубените животи и како што напиша, ја споделува големата болка со нивните семејства.

Посакувам што побрзо заздравување на повредените. Изразувам целосна солидарност со државните органи на Северна Македонија, кои вложуваат максимални напори да спасат што е можно повеќе животи и да ја стават ситуацијата под контрола. Моите мисли и молитви се со Тетово, напиша Мета.

Претседателот Стево Пендаровски на својот фејсбук профил изрази сочувство до семејствата и роднините на починатите во пожарот што избувна вчера вечер околу 21 часот во Ковид-центарот во Тетово.

Според медиумите се бројат голем број жртви!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Катарската телевизија Ал Џазира објави дека талибанските бунтовници се приближиле до аеродромот и испукале неколку предупредувачки истрели со цел да ги растераат луѓето кои се собрале таму.

ТАЛИБАНЦИТЕ ГИ ПРЕКИНАА СИТЕ ЛЕТОВИ ОД КАБУЛ

Талибанците денеска соопштија дека времено ги прекинуваат сите летови од меѓународниот...

Директорот на Цивилната заштита на Хрватска и министерот за здравство го посетија местото на кое утрото, на автопатот Белград-Загреб, се случи тешката сообраќајна несреќа, откако автобус со косовски регистерски таблички, од непознати причини, слетал од коловозот.

Загинаа девет патници и еден од возачите, девојче меѓу тешко повредените

Директорот на Цивилната заштита на Хрватска и министерот за здравство го посетија...

Заменик-министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас, преку Твитер, соопшти дека за Кипар заминуваат два грчки канадери за да помогнат во гаснењето на пожарот.

Големи пожари на Кипар, се евакуираат села, а земјата бара помош од ЕУ и Израел

Кипар побара воздушни средства од Израел и Европската унија за да помогнат во гаснењето...

Израелската војска на Твитер потврди дека во Тел Авив и во централниот дел на Израел се огласиле сирени што предупредуваат на ракетен напад.

Сирени за напад се огласија во Тел Авив, се слушаат експлозии

Во Тел Авив, вториот најнаселен град во Израел, штотуку се огласија сирените за тревога. Во...