Според директивите на Министерството за здравство, сите лиценцирани здравствени установи мораат да ги третираат сомнителните или потврдените случаи како итни случаи.

Објавил: Сара Фемина | 4 април, 2020 19:44

Има 30 милијарди и другар е со ПУТИН: Се за владетелот во чија земја заразените имаат бесплатно лечење!

Фото/Текст извор: ©Foto: EPA / Alexei Nikolsky / Sputnik / Kremlin /Pool kurir.rs магазин.мк

Во сите случаи на нов коронавирус во Обединетите Арапски Емирати, пациентите мора да бидат лекувани бесплатно – без оглед дали имаат осигурување или не – објаснуваат здравствените власти.

Според директивите на Министерството за здравство, сите лиценцирани здравствени установи мораат да ги третираат сомнителните или потврдените случаи како итни случаи, пренесува „Калејтимс“.

Беше испратено важно писмо до здравствените установи. Во него се наведува дека сите здравствени установи мора да ги класифицираат случаите во две категории: оние со здравствено осигурување и оние кои немаат осигурување.

„Доколку пациентот има осигурување, случаите ќе се третираат како итни случаи според регулативата за осигурување и осигурителните компании ќе ги исполнат сите примени побарувања“, се додава во соопштението:

„За оние кои не се осигурани, случаите сепак ќе се сметаат за вонредни, а оние за кои постои сомневање дека се разболеле или паднале во потврдени случаи, нема да наплатат никакви трошоци за време на третманот во која било здравствена установа“.

Еден од водачите на ОАЕ е шеикот Мухамед бин Зајед Ал Нахјан. Тој е престолонаследник на Абу Даби, заменик-командант на вооружените сили на Обединетите Арапски Емирати и де факто владетел на таа земја.

Во Србија, тој е познат на пошироката јавност како личен пријател на претседателот Александар Вучиќ, а неговата земја во неколку наврати и ’помагаше на Србија.

Неговото лично богатство се проценува на околу 30 милијарди долари, а богатството на неговото семејство повеќе од 150 милијарди долари.
Во Србија, тој е познат на пошироката јавност како личен пријател на претседателот Александар Вучиќ, а неговата земја во неколку наврати и ’помагаше на Србија.

Последен пат тоа се случи кога, по телефонскиот разговор со претседателот Вучиќ, шеикот бин Зајед Ал Нахјан испрати авион со 10 тони помош во Србија за поддршка на борбата против коронавирусите.

Еве неколку интересни работи што можеби не ги знаете за владетелот на Абу Даби.

1. Завршени престижни училишта и воена обука

Своето образование го започнал во Кралската академија на Мароко во Рабат, каде се школувал до десетгодишна возраст. Потоа се вратил во Абу Даби и го продолжил своето образование таму. Помина едно лето учејќи во школата Гордонстун во Шкотска
Тој исто така присуствуваше на Воената академија на Кралскиот Сандхерст во Велика Британија. Тој заврши курс за летање таму, обучен како падобран и има завидно познавање на тактички авиони и хеликоптери.

2. Во првите редови на борбата против екстремизмот

Шеик Мохамед се најде во првите редови на борбата против исламскиот екстремизам, а во неговата неуморна борба против Иран и Муслиманското братство, тој ги смета САД и претседателот Доналд Трамп за голем сојузник.
Тој е исто така во блиски односи со рускиот претседател Владимир Путин, но и со поранешниот американски претседател Џорџ В. Буш.

3. Ужива во луксузен начин на живот

Кога Шеик Мохамед се ожени со принцезата Салам во 1981 година, тој нареди изградба на стадион во кој лесно би се сместиле 20.000 гости за седумдневна церемонија. Свадбата се проценуваше дека чинеше 100 милиони долари. Има два приватни авиони – Боинг 747 (А6-ОАЕ) и Боинг 787 (А6-ПФЦ).
Кога е на море, тој ужива во јахтата „Рабдан“ од 60 милиони долари.

4. Тој сака јастреби
Шеикот Мохамед сака соколи и постојано бара начини да се осигура дека тие и другите видови можат да се спасат од истребување. Како дел од оваа конзервација, тој формираше Фонд кој обезбедува финансиска поддршка за да обезбеди заштита на одделни видови.

6. Филантроп

Шеик Мохамед донираше 55 милиони долари на Глобалната иницијатива на Обединетите нации за борба против трговијата со луѓе. Во 2011 година, тој и фондацијата Бил Гејтс ветија дека ќе инвестираат по 50 милиони американски долари за финансирање на купување и испорака на вакцини за деца во Авганистан и Пакистан.
Добротворниот маратон на Сауд, иницијатива што ја започна во 2005 година, собра милиони долари за подигање на свеста за заболувања на бубрезите и поддржува многу други глобални програми.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Снимките завршија на Инстаграмот на Цеца, а Анастасија и нивните пријатели кои беа на прославата останаа воодушевени од младата баба. Во еден момент, Цеца „го зграпчи микрофонот“, што ретко го прави, па потоа го испеа својот голем хит „Наговори“.

Баба а изгледа како сестра: Цеца се фати за микрофон и го отпеа својот хит! Сите воодушевени од младата баба!

Цеца Ражнатовиќ стана баба, а нејзиниот син Вељко доби наследник, Жељко, поради што...

Заедно со дизајнерот, Цеца работеше на дизајнирање на специјална лулка која е модерна и целосно анатомски прилагодена на новороденчето.

ЦЕЦА ГО ОДВРЗА ЌЕСЕТО: На внукот Жељко му купи скапоцен поклон, кој пристигна од странство!

Богдана Ражнатовиќ, сопруга на кик-боксерот Велјко Ражнатовиќ, утрово се породи со...

Бебето тежи 3.360 кг, а е долго 53 см, а мајката за породувањето доби и оценка од 10. Раѓањето беше извршено со царски рез, а го изврши лекарот Миленко Пророшиќ, кој двапати ја породи Цеца, со Вељко и Анастасија.

Цеца стана баба, се роди малиот Жељко- славењето во домот на Ражнатовиќ може да започне!

Богдана и Веjко Ражнатовиќ станаа родители, а најголемата српска музичка ѕвезда стана...