Тој напомена дека Саемот располага со 3.000 кревети и е наменет за пациенти со лесни симптоми и блага клиничка слика или кај кои е потврдено дека се заразени без клиничка слика.

Објавил: Катерина Крстиќ | 26 март, 2020 10:35

ИМУНОЛОГОТ ЈАНКОВИЌ ОБЈАСНУВА:Еве зошто е подобра групната изолација наместо самоизолација во домот!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Имунологот Срѓан Јанковиќ од Универзитетската клиника за деца во Тирсова вели дека просторот што се подготвува на Саемот е наменет за колективна изолација на вируси заразени со новиот корона и е подобар од домашна изолација.

„Тоа не е толку болница туку колективна изолација што е подобра од домашната изолација затоа што ги штити семејствата. Подобро е и за заразените, затоа што сите ќе бидат под медицински надзор 24/7“, рече тој за ТВ Пинк.

Тој напомена дека Саемот располага со 3.000 кревети и е наменет за пациенти со лесни симптоми и блага клиничка слика или кај кои е потврдено дека се заразени без клиничка слика.

Денеска уште две лица починаа од коронавирус во Србија.

Јанковиќ вели дека е најдобро е пациентите да се следат од лекар 24 часа, бидејќи кај одредени случаи може да се влоши клиничката слика.

„Замислете среде епидемија и чекаме на тој врв, повеќе луѓе ќе се разболат истовремено, а некои ќе имаат тешка клиничка слика дома. Кога ќе дојдат овие пациенти кај лекарите?

Што се однесува до промената на методологијата за тестирање на граѓаните, тој рече дека досега биле тестирани пациенти со јасна клиничка слика или контакт со лице кое доаѓало од фокусот на заразата.

„Ова сега ќе се прошири на лица кои биле во контакт со заразени лица“, рече тој.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Клучна работа, вели тој, е да се развлече кривата на ширење вируси колку што е можно.

ЛУЃЕ ОДНЕСУВАЈТЕ СЕ КАКО СИТЕ ДА СМЕ ЗАРАЗЕНИ- Доктор Гојковиќ открива како да го победиме Коронавирусот!

Провинцискиот секретар за здравство проф. Д-р Зоран Гојковиќ ги предупреди граѓаните...

Како што рече,  кога имате близок контакт или се  приближувате повеќе од метар до заразата, таква маска не се користи.

ДИЛЕМАТА КОНЕЧНО РАЗРЕШЕНА: Дали треба да носите памучни маски и колку тие штитат од Коронавирус?

Епидемиологот Предраг Кон денеска изјави дека памучните заштитни маски кои се продаваат...