Тој рече дека Индија планира да го удвои увозот на руски кокс јаглен, клучна состојка во производството на челик.

Синг, исто така, рече на прес-конференцијата дека земјата увезла 4,5 милиони тони – но не го посочи периодот на кој се однесува.

Западните земји и Јапонија воведоа тешки санкции за администрацијата на рускиот претседател Владимир Путин и луѓето поврзани со него.

Индија, главен купувач на руски стоки од стоки до оружје, се воздржа од неколку клучни гласања на Обединетите нации со кои се осудува инвазијата на 24 февруари.

Засегнати се „мазните резерви“ од Русија на јаглен за коксирање, рече Синг, во очигледна референца за војната, но не даде повеќе детали, наведува Скај њуз.

Објавил: Мартин Попоски | 28 март, 2022 7:20

Индија ќе продолжи да увезува руски кокс јаглен

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Индија планира да продолжи со увоз на коксен јаглен од Русија, изјави денеска министерот за челик на земјата Рамчандра Прасад Синг на прес конференција во Њу Делхи.

Скај њуз посочува дека со тоа Индија, се чини, го отфрла глобалниот тренд за избегнување на Москва поради нејзината инвазија на Украина.

Тој рече дека Индија планира да го удвои увозот на руски кокс јаглен, клучна состојка во производството на челик.

Синг, исто така, рече на прес-конференцијата дека земјата увезла 4,5 милиони тони – но не го посочи периодот на кој се однесува.

Западните земји и Јапонија воведоа тешки санкции за администрацијата на рускиот претседател Владимир Путин и луѓето поврзани со него.

Индија, главен купувач на руски стоки од стоки до оружје, се воздржа од неколку клучни гласања на Обединетите нации со кои се осудува инвазијата на 24 февруари.

Засегнати се „мазните резерви“ од Русија на јаглен за коксирање, рече Синг, во очигледна референца за војната, но не даде повеќе детали, наведува Скај њуз.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.