Оваа година Интернационалниот фестивал и натпревар за класична гитара „Тремолo“ во виртуелно издание.

Објавил: Стојче Бушин | 26 октомври, 2020 12:17

ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН ФЕСТИВАЛ И НАТПРЕВАР ЗА КЛАСИЧНА ГИТАРА „ТРЕМОЛО 2020“

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН ФЕСТИВАЛ И НАТПРЕВАР ЗА КЛАСИЧНА ГИТАРА „ТРЕМОЛО 2020“

Оваа година Интернационалниот фестивал и натпревар за класична гитара „Тремолo“ во виртуелно издание.

Големите имиња на класичната гитара ќе одржат свои концерти и тоа:

– Соло гитаристот Мигел Трапага од Шпанија на 29.10.2020;

– Гитарското Дуо Coulé од Хрватска на 01.11.2020;

– Соло гитаристот Момчило Мома Александрич од Србија на 04.11.2020;

Концертите се со почеток од 19 часот и ќе бидат пренесувани на фејсбук страницата и на јутјуб каналот на ДКЦ „Карпош“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Музика

45-от, за прв пат хибриден МOT ќе се случува на три сцени, вашите топли домови, МKЦ и Универзална сала.

45. MOT 2020 се отвора со премиера на „Универзална во пламен – трагедија во шест декади“

45. MOT 2020 се отвора со премиера на „Универзална во пламен – трагедија во шест декади“! 45-то...

Краткиот видео документарец за скопската музичка сцена беше снимен во септември и октомври, 2020 година. Монтажата е на Милан Блажевски!

Скопската музичка сцена е дел од програмата на фестивалот Le Guess Who!

Како резултат на светската пандемија, Le Guess Who? фестивалот од Утрехт, Холандија, се адаптираше...

Градот Скопје и МКЦ го поддржуваат овој меѓународен музички фестивал, а наш претставник ќе биде составот Фолтин.

СКОПЈЕ СЕ ПРИКЛУЧУВА ВО ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО ЕВРОПСКИОТ ДЕН НА МУЗИКАТА (EUROPEAN MUSIC DAY)

Скопје годинава ќе биде еден од 12 градови кои ќе го одбележат Европскиот ден на музиката...

Нашиот талентиран музичар Благој Ламњов е македонски кларинетист кој живее во Шведска и континуирано работи за многу од најголемите институции како Операта на Малме, театарот НС град Стокхолм, универзитетот на Гетеборг и универзитетот на Лунд.

Благој Ламњов заедно со Шведска филхармонија ја изведуваат македонската песна “Сербез Донка”(ВИДЕО)

Македонскиот кларинетист, Благој Ламњов, кој живее и работи во Шведска на прекрасен...