ВКУСЕН КОЛАЧ.

Објавил: Сара Фемина | 22 ноември, 2020 14:19

Интернетот е луд за оваа чоколадна торта: Се додава состојка која му дава посебен вкус- Ова е причината зошто секој е луд за него

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Интернетот е луд по сочна чоколадна торта што се прави во седум едноставни чекори и содржи една состојка за која никогаш не би помислиле дека ќе влезе во торта. За само 24 часа, половина милион луѓе го погледнаа рецептот и проверете зошто.

За оваа торта, ви треба следново:

Јајца, млеко, брашно, шеќер, какао, малку кафе и оцет.

Многу луѓе веќе го испробале овој рецепт и впечатоците се, меѓу другото, дека „секој пат излегува совршено“, а луѓето исто така пишуваат дека „текстурата е феноменална“.

Вкусен чоколаден колач. ПРОБАЈТЕ ГО!!!

Неопходно е:

1 чаша млеко

1 лажица оцет

3/4 чаши масло

2 јајца

1 чаша кафеав шеќер

1/2 чаша бел шеќер

1 чаша обично брашно

3/4 чаши какао во прав

1 лажица прашок за пециво

1 лажичка сол

1/2 шолја топло кафе

Постапка:

Измешајте млеко и оцет и оставете ги пет минути. Потоа додадете масло, јајца и двата вида шеќер и добро промешајте.

Брашно, какао, прашок за пециво и сол и додадете во смесата и потоа добро измешајте. Потоа додадете кафе и промешајте уште еднаш. Истурете го тестото во тркалезна тава за торта и печете 50 до 60 минути на 160 степени.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Рецепти

Така, некои во смесата додаваат мелени домати, некои моркови, а најчесто се користи модриот патлиџан како најефективен додаток на традиционалниот ајвар.

ТРАДИЦИОНАЛЕН МАКЕДОНСКИ АЈВАР СО МОДРИ ПАТЛИЏАНИ!

Ајвар е посебен вид на салата, направена од црвени пиперки. Ајварот е еден од највкусните...