Според него со олеснувањето на рестриктивните мерки и тоа што не беше прифатена препораката од Комисијата за заразни болести, за целосен карантин за време на викендот, претставува потенцијален ризик дека во наредните денови бројот на нови случаи ќе биде поголем.

Објавил: Катерина Крстиќ | 27 мај, 2020 10:28

Инфектологот Цана: Наредните денови ќе има уште повеќе заразени!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Специјалистот за инфективни болести Фадил Цана, во изјава за Алсат, го прокоментира укинувањето на полицискиот час во државава и според него во наредните денови бројот на заразени со Ковид-19 би ги надминал првичните прогнози на здравствените установи.

“Одлуката за речиси целосно олабавување на мерките, освен за лична заштита, ја носат во период кога во изминативе десет дена бројката на заразени се движи меѓу 16 и 40 или во просек 27,5 заболени, што споредено со периодот кога првпат беше воведен полицискиот час (од 21.03 до 30.03) бројките на заболени се двиежа од 9 до 30 или во просек 21,3 заболени”.

Според него со олеснувањето на рестриктивните мерки и тоа што не беше прифатена препораката од Комисијата за заразни болести, за целосен карантин за време на викендот, претставува потенцијален ризик дека во наредните денови бројот на нови случаи ќе биде поголем.

-Она што се гледа во последните денови има тенденција да се зголемува, наместо да се намалува. Она што се гледа во земјите од регионот е дека имаме постепен пад на кривата, додека во нашиот случај имаме варијација. Мислам дека тоа може да се должи на недостигот на навремено откривање на случаите, нетестирање на потенцијални жаришта, потенцијали кои се откриваат во последните денови во различни региони, како на пример, во Тетово, во некои рурални општини во околината на Скопје, како што е Сарај. Втората причина, што мислам дека е причината за зголемувањето на оваа крива е дневната тактика, политичкиот пазар, не носењето на рестриктивни мерки како што треба во овие околности, за да има помалку случаи. Минатата недела бевме сведоци на неколку потези кои не беа во согласност со препораките на Комисијата за заразни болести. Јас би рекол дека тие повеќе беа одлуки за дневна политика, рече тој.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Тој потенцираше дека Скопје се уште е најголемо жариште на вирусот, а Чаир е општина со најголем број на заболени

Д-р Стојанов: Сѐ поголем е бројот на млади кои завршуваат на респиратор

Др. Александар Стојанов, директор на Центар за јавно здравје Скопје за телевизија Сител...

Продолжуваме со нови проекти за здравствените работници и инвестиции во подобро здравство!

ФИЛИПЧЕ: Корона кризата потврди дека здравствениот систем е еден од основните столбови на државата

Корона кризата потврди дека здравствениот систем е еден од основните столбови на државата....

„89-годишниот пациент од Битола беше хоспитализиран како веќе позитивен, дијагностициран преку ЦЈЗ, кога кај него се развија симптоми на бронхопневмонија!

Од коронавирус оздравеа петмина битолчани во деветтата деценија од животот

Од коронавирус оздравеа петмина битолчани во деветтата деценија од животот.  „89-годишниот...