Во интервју за Љубjана Дел, Трамп исто така рече дека ефикасна вакцина може да се очекува само кон крајот на оваа година или на почетокот на следната година.

Објавил: Сара Фемина | 4 април, 2020 15:55

ИНФЕКТОЛОГ ШОКИРАШЕ: Еве колку животи спасија мерките за изолација и кога се очекува врвот на епидемијата!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Net.hr Фото: ЕПА магазин.мк

Социјалното растојание, во моментов е единствениот начин за борба против коронавирусот, рече словенечкиот инфектолог Андреј Трамп, проценувајќи дека се спасени 60.000 животи благодарение на мерките за спречување на веќе преземените вируси.

Во интервју за Љубjана Дел, Трамп исто така рече дека ефикасна вакцина може да се очекува само кон крајот на оваа година или на почетокот на следната година.

„Цела Европа не може да се карантира, но преносот од човек на човек треба да се намали, а ограничувањата ќе треба да бидат затегнати сè додека не се запре ширењето на вирусот“, рече словенечкиот лекар, кој раководи со одделот за инфекции во престижната берлинска болница „Шарит“.

Според него оваа недела, првите знаци на забавување на епидемијата „Ковид-19“ се забележани во Италија, едно од фокусните точки во Европа.

„Тоа ни дава надеж дека ќе кулминираме со епидемијата за неколку недели“, рече тој, додавајќи дека светската пандемија ќе биде запрена само со администрација на ефективна вакцина, што може да се очекува кон крајот на оваа година или почетокот на следната година.

Она што светот го доживува сега со „Ковид-19“, според него, е многу полошо од епидемијата САРС со кој се соочи како лекар додека работел во Швајцарија пред 15 години.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Израелската војска на Твитер потврди дека во Тел Авив и во централниот дел на Израел се огласиле сирени што предупредуваат на ракетен напад.

Сирени за напад се огласија во Тел Авив, се слушаат експлозии

Во Тел Авив, вториот најнаселен град во Израел, штотуку се огласија сирените за тревога. Во...

Во Тел Авив во текот на ноќта се огласија сирени, а звукот на ракетите што го урнаа израелскиот антиракетен систем „Железна купола“ го исполни небото додека илјадници Израелци бегаа за да се скријат.

Израел вршеше до зори воздушни напади врз палестинската крајбрежна енклава, уништувајќи шесткатна станбена зграда среде градот Газа.

Голема шесткатница е уништена во Газа, се зборува за отровен гас

Израел трупа копнени сили долж границата со Газа, а Хамас изврши ракетен напад врз...

„Тоа ќе биде вистинска снежна бура, Армагедон, снежна апокалипса“, рече метеорологот на приватната станица Фобос, Евгениј Тишовец, пренесува руската новинска агенција Риа Новости.

ДОАЃА ЦРН ВИКЕНД ВО РУСИЈА: Се очекуваат обилни врнежи од снег – граѓаните стравуваат од најлошото

Москва во средата ги започна подготовките за рекордни врнежи од снег во текот на претстојниот...

Германската метеоролошка служба ДВД апелираше до граѓаните да останат дома, а властите им помагаа на бездомниците засолнувајќи ги во топлите засолништа, пренесе АП.

СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Повеќе од 200 сообраќајки, железничките не работат- ХАОС на улиците!

Снежна бура и силни ветрови ги погодија северна и западна Германија денес, што предизвика...