Економијата на еврозоната речиси застана во третиот квартал, бидејќи инфлацијата се зголеми над сите очекувања и за првпат надмина 10 отсто, покажаа прелиминарните податоци на Евростат во понеделникот.

Објавил: admin@magazin | 31 октомври, 2022 18:08

Инфлацијата во еврозоната стигна до рекордни 10,7 отсто во октомври

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во септември инфлацијата беше 9,9 отсто. Во трите балтички земји таа е над 20 проценти!

Економијата на еврозоната речиси застана во третиот квартал, бидејќи инфлацијата се зголеми над сите очекувања и за првпат надмина 10 отсто, покажаа прелиминарните податоци на Евростат во понеделникот.

Токсичната комбинација на слаб раст и зголемените цени укажуваат на претстојните мрачни зимски месеци.

Инфлацијата се искачи на 10,7 отсто од 9,9 во септември и беше значително повисока од просечната прогноза во анкетата на Ројтерс меѓу аналитичарите пред објавувањето на податоците.

Притисоците на цените продолжуваат да се придвижуваат првенствено од вртоглавото зголемување на цените на енергијата, кои беа зголемени за 41,9 отсто на годишно ниво, во споредба со 40,7 отсто во септември. Сепак, имаше и јасни знаци дека повисоките цени на енергијата се пробиваат во пошироката економија.

Базичната инфлација, која ги отстранува испарливите компоненти на енергијата и непреработената храна, се зголеми на 5,0 отсто од 4,8 отсто во претходниот месец, што укажува на тоа дека основните ценовни притисоци продолжуваат да се зголемуваат.

„Стапката на инфлација веројатно сè уште не ја достигнала својата највисока точка“, рече економистот на Комерцбанк, Кристоф Вајл, истакнувајќи дека инфлацијата е „значително повисока од очекуваната“ бидејќи цените „силно се зголемија на сите страни“. Тој смета дека инфлацијата би можела да достигне 11 отсто до крајот на годината.

Инфлацијата продолжи да напредува на Балтикот, достигнувајќи 22,4 отсто во Естонија, 22 отсто во Литванија и 21,8 отсто во Латвија. Најниски стапки на инфлација се забележани во Малта (7,5 отсто) и Финска (8,3 отсто).

Историскиот пораст на цените остави длабоки траги на економската активност во третиот квартал, дури и ако таа остана поотпорна отколку што се стравуваше пред објавувањето на националните податоци кон крајот на минатата недела. Економијата на еврозоната се прошири за само 0,2 отсто, откако во вториот квартал забележа раст од 0,8 отсто.

Гледајќи ги регионалните случувања, економијата се намали во Летонија (-1,7 отсто) и во Австрија и Белгија (и -0,1 отсто), додека Италија забележа изненадувачки силен раст од 0,5 отсто.

Членот на Управниот совет на ЕЦБ, Оли Рен, дури го покрена сеништето на стагфлација – тоа е продолжен период на бавен раст и висока инфлација што Европа последен пат го доживеа во 1970-тите. „Постојат првите знаци на стагфлација што треба да се видат“, рече тој во интервју за финските медиуми објавено во понеделникот.

Инфлацијата што ги надминува очекувањата уште еднаш ќе го поттикне случајот за поагресивно заострување на монетарната политика. Повисоките каматни стапки, пак, дополнително ќе влијаат на економската активност. „Денешните податоци ја зголемуваат веројатноста ЕЦБ повторно да ги зголеми клучните каматни стапки за 75 базични поени во декември“, рече Вајл.

Јастребите во Управниот совет не оставаат сомнеж дека размислувањето за стабилноста на цените ќе биде на врвот на загриженоста за растот при поставувањето на политиката. „Ќе преземеме значаен чекор за интерес повторно во декември“, изјави членот на холандскиот член на Управниот совет Клас Нот за холандската телевизија во текот на викендот.

„Сè уште не сме на полувреме“, рече Нот за борбата на ЕЦБ против зголемената инфлација, додавајќи опсегот на следното зголемување на стапката ќе биде помеѓу 50 и 75 базични поени.

Претседателката Кристин Лагард, исто така, испрати јасна порака во текот на викендот. Нејзиниот нов јазик за влошените перспективи за раст за време на минатонеделната прес-конференција за монетарната политика во голема мера се сметаше за навредлив, што ги натера пазарите да ги намалат очекувањата за зголемување на каматните стапки. Сепак, по многу посилни од очекуваните отпечатоци на националната инфлација во петокот, Лагард твитна: „Поразот на инфлацијата е нашата мантра, нашата мисија, нашиот мандат“. (Политико)

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Израел и Хамас 16-ти ден ги продолжуваат борбите, појасот Газа на раб на хуманитарна катастрофа. Рано утрово Израел изврши воздушни напади врз јужниот дел на Газа и најави дека ќе ги интензивира нападите на северот. Владата на политичкото крило на Хамас објави дека најмалку 55 Палестинци биле убиени во текот на ноќта.

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа. Тел Авив ги повика жителите на Газа...

Москва повторно ја надмина Саудиска Арабија како главен снабдувач на нафта во Кина. Блискоисточната земја извезла 60,1 милиони тони во вредност од 36,49 милијарди долари во наведениот период, а Ирак е на третото место, снабдувајќи 40,3 милиони тони во вредност од 23,04 милијарди долари.

Извозот на сурова нафта во Кина во август се зголеми за 30,7 проценти во споредба со јули и порасна за 42,7 отсто во однос на вредноста, достигнувајќи 5,8 милијарди долари.

Во 2022 година Кина го зголеми купувањето на руска нафта за 8,2 проценти и тоа достигна 86,2 милиони тони. Цената на суровата нафта увезена од Русија се зголеми за околу 43,9 отсто, што изнесува 58,37 милијарди долари.

Кина купува повеќе руска нафта откако традиционалните западни купувачи ја избегнуваа како дел од санкциите поврзани со војната во Украина. По минатогодишното ембарго на Г7 и ограничувањето на цената на руската нафта, Москва активно ги пренасочува своите нафтени текови кон Азија.

Кина го зголеми увозот на сурова нафта од Русија за 25 отсто годинава

Цените на нафтата достигнаа ново највисоко ниво од ноември, при што барел брент во...

Вучиќ рече дека вчерашната рунда дијалог во Брисел завршила неуспешно, бидејќи Приштина не го прифатила компромисниот предлог на ЕУ на патот кон нормализација на односите!

САД разочарани од неуспехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина

САД изразија разочарување што не беше постигнат напредок во последната рунда од дијалогот...

Во Загреб цена на метар квадратен нов стан во првата половина од годината изнесува 2.623 евра, а просечната плата во Загреб е 1.303 евра.

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска 2.200 евра

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска во првата половина од годинава...