ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА И ЕНЕРГЕНСИТЕ ТВРДОГЛАВО ВИСОКИ

Објавил: Перо Милчин | 2 јули, 2023 10:18

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ЕВРОЗОНАТА ТРГНА НАДОЛУ АМА ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА И ЕНЕРГЕНСИТЕ ТВРДОГЛАВО ВИСОКИ

Фото/Текст извор: ©pari.com

Инфлацијата во еврозоната достигна 5,5% во јуни, според прелиминарните податоци, што е пониска од очекувањата на аналитичарите – но базичната инфлација, која ги исклучува енергијата и храната, останува тврдоглаво висока и се искачи на 5,4%. Базичната инфлација се намали на 5,3% во мај, од 5,6% во април.

Вкупната инфлација сега е на најниската точка од јануари 2022 година, покажуваат податоците на Eikon, но останува далеку над целта на Европската централна банка од 2%.

Објаснувајќи ги причините за различните трендови за главна и основна инфлација, Берт Колин, висок економист во еврозоната за ING, во петокот рече дека „ова главно е поврзано со основните ефекти од владината поддршка и основниот тренд останува дезинфлациски. Загриженоста за постојаниот раст на платите останува, иако невработеноста остана на историски најниско ниво во мај“.

Падот на цените на енергијата беше значаен придонес за падот на инфлацијата. Некои медиумски извештаи ја припишуваат лепливата основна стапка на зголемувањето на трошоците за билети за германски железници, откако земјата минатата година ова време понуди пропусница со попуст.

Податоците за инфлацијата ќе бидат внимателно следени од Европската централна банка, која на 15 јуни ги зголеми каматните стапки на нивното највисоко ниво во последните 22 години. кој ги паузираше покачувањата на последниот состанок.

Европската централна банка, исто така, ги ревидираше своите главни и основни очекувања за инфлацијата за следните неколку години за време на состанокот со каматните стапки. Сега се предвидува дека инфлацијата ќе достигне просечни 5,4% оваа година, 3% во 2024 година и 2,2% во 2025 година.

Претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард изјави во вторникот, пред најновите бројки, дека инфлацијата е сè уште превисока и дека е премногу рано да се прогласи победа над растот на потрошувачките цени. Говорејќи на настанот на централното банкарство Синтра во Португалија, таа рече: „Инфлацијата во еврозоната е превисока и ќе остане така предолго. Но, природата на предизвикот за инфлација во еврозоната се менува“.

„Инфлацијата оди во вистинската насока“, рече Клеменс Дачикор, виш портфолио менаџер во Morningstar Investment Management Europe, истакнувајќи дека е „прилично неизвесен“ пат додека Лагард ја следи долгорочната цел на ЕЦБ. „Спиралата плата-цена, кои се зголемувања на цените предизвикани од повисока инфлација, останува јасен товар за основната инфлација. Затоа, веројатно е премногу рано да го намалиме нашиот чувар од негативни инфлаторни изненадувања“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во четвртокот, германската Влада делумно попушти, наведувајќи дека ќе се задржи ослободувањето од данок на земјоделскитевозила и дека ќе се укине намалувањето на даночните олеснувања за дизелот во текот на три години.

Германските земјоделци со трактори и камиони на протести пред Бранденбуршката порта

Германските земјоделци за денеска најавија протести пред Бранденбуршката порта во...