Жарко Симески, директор на болницата во М. Брод физички нападнал сограѓанин во самопослуга!?

Објавил: Данаил Михајловски | 18 мај, 2019 0:37

ИНЦИДЕНТ: Братот на пратеничката Симеска-Димоска истепал сограѓанин во Македонски Брод!?

Фото/Текст извор: ©магазин

Вчера вечер, околу 21ч, Жарко Симески, директор на болницата во Македонски Брод и брат на пратеничката Анета Симеска-Димоска (СДСМ), имал физичка пресметка со негов сограѓанин во самопослугата “Герман“, во близина на здравствениот дом. Според информациите кои стигнаа до Магазин од жител на М.Брод, директорот Жарко најпрвин почнал вербална расправија со неговиот сограѓанин Игор Т., кон кого имал лична нетрпеливост заради поинакви политички ставови. За кратко време вербалната расправија прераснала во физичка пресметка, при што директорот Жарко Симески, за кого се сомневаат дека во моментот бил под дејство на алкохол, почнал физичка пресметка со Игор Т. Вработените во самопослугата, неможејќи сами да ја спречат тепачката, повикале полиција која пристигнала на лице место за петнаесетина минути. Нема информации дали полицијата направила записник за настанот, дали е направен алко-тест за директорот на болницата Жарко Симески и за неговиот сограѓанин, ниту дали против некого ќе биде поднесена соодветна пријава.

Инаку братот на пратеничката Анета Димовска Симеска од позиција приватен стоматолог е именуван за директор на здравствениот дом во текот на нејзиниот мандат, па сега се води истрага за случајот пред анти-корупциската комисија. Но, тоа не е се. Имено братот на пратеничката, Жарко Симески, како директор на здравствениот дом во Македонски Брод сам си распишал оглас за вработување, на кој сам себе се пријавил и се вработил. Тоа не било доволно, па си добил и специјализација, а неговата стоматолошка ординација од претходно кај што работел станала концесионер на просториите во болницата каде сега тој е директор. Ова е пример за непотизам, но и сериозен сомнеж за злоупотреба на службена должност на директорот Жарко Симески.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

Толпата од повеќе илјади демонстранти потоа се упати кон Македонското собрание. Протестот во првите дваесетина минути до половина час, се одвиваше мирно, при што на насобраните, меѓу другите им се обратија и пејачката Ребека, како и актерката Весна Петрушевска.

Насилства пред Собранието: Повредени 47 полицајци, приведени 11 демонстранти на протестот

Собирот од мирен, за кусо време се претвори во четириесетминутна канонада од камења,...

После чекање од 45 минити, полицијата се појави на местото на настанот но него обрзбеди местото на несреќата, туку местото го обезбедија лица што се најдоа на местото!

Тешка несреќа кај Охрид: Полицијата дојде со закаснување од 45 минути

Тешка несреќа на магистралата Охрид Кичево! Денеска после 11 часот на магистралата...

Непознати сторители го оштетиле возилото и со цигли ги искршиле стаклата. Покрај тоа, бил провален автобусот и биле украдени личните работи на патниците и на возачите кои биле оставени во возилото.

НЕВИДЕН СРАМ: Во Скопје каменуван и ограбен српски автобус со руски туристи

Туристички автобус на српски автопревозник, кој превезувал руски туристи, бил каменуван...

Од месната заедница Галичник соопштија дека пожарот избувнал над хотелот „Неда“, а за состојбата известени се надлежните органи.

Голем пожар беснее над Галичник, испратен е хеликоптер за гаснење на огнот

Голем пожар избувна попладнево над Галичник. Според информациите, зафатена е борова...