Полицијата удри пон народот

Објавил: Македонка Димкин | 13 јануари, 2021 17:45

ИНЦИДЕНТ ВО ВЕВЧАНИ – ВАСИЛИЧАРИТЕ СЕ СУДРИЈА СО ПОЛИЦИЈАТА

Фото/Текст извор: ©ТВ24

Турканици, бучава општ хаос.Вака заврши денешниот карневал во Вевчани кој започна исто како претходните, мирно и празнично. Откако на сред село продефилираа маските на василичарите, полицијата која оваа година обезбедуваше засилено почна да ги растерува и присутните и маскираните.  

Сепак за време на дефилето атмосефрата во Вевчани беше мирна во духот на традицијата.Посетителите чиј број беше многу помал од лани не држеа растојание но носеа маски, додека дел од василичарите носеа по две, едната за заштита од ковид другата карневалска.

Но, и нивниот број за разлика од ланските години беше значително помал,сепак доволен за тензично и негативно за прв пат да заврши вековниот карневал. 

Годнишнето ддефиле помина во знакот на пандемијата од ковид 19 и ветото од Бугарија. Вевчанци ја создаваа вакцината против корона вирусот и предвидуваа што ќе се случи во иднина на разгворите со источниот сосед. 

Општината  апелира вевчанци вечерва да се воздржат од посети по домовите и групирања со кои би ги прекршиле протоколите.Ова е прво издание на карневалот да заврши со вакви големи тензии и инциденти.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Покрај спортската сала се предвидува и изградба на дополнителна просторија за физичко и во подрачното училиште „Кирил и Методиј“ во Страчинци.

Заев: Ќе градиме уште спортски сали за младите

Денеска претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, заедно со градоначалникот...

Затекнатиот долг од околу 175 милиони денари, за една година го намали на околу 90 милиони денари, односно долгот кон 156 фирми сега е сведен на долг кон 30 фирми. На почетокот од 2020 година, ова претпријатие имаше побарувања од околу 100 милиони денари, а на почетокот од годинава има побарувања од околу 128 милиони денари.

ЕДНА ГОДИНА ПОД ГРАД СКОПЈЕ – ДРИСЛА СТАНУВА СОВРЕМЕНА ДЕПОНИЈА

После долго време на некомпетентност и негрижа во работењето, за само една година откако...