Правниот застапник на терористите од "Диво Насеље", Исеини Артене со барање и нејзините клиенти да бидат амнестирани во духот на Преспанскиот договор, обвинети за "сродно дело"

Објавил: Мартин Попоски | 16 октомври, 2018 12:27

Исеини: Заев покажа машкост, истото го барам и за моите клиенти од “Диво Насеље”

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Повикот за национално обединување, искажан од премиерот Заев, што беше протолкуван како повик за амнестија, веќе наидува на реакции од бројни судски случаи.

Артене Исеини, адвокат на дел од осудените за тероризам од кумановските настани во Диво Насеље кои се случија на 9 и 10 мај 2015 година, реагираше во врска со обраќањето на премиерот Зоран Заев во Парламентот на Република Македонија, од каде што упати пораки и подаде рака за простување за собраниските настани од 27 април 2017 година.

Исеини смета дека со овој апел Заев покажал машкост и цивилизираност и бара подадената рака за помирување и простување да ги опфати и осудените за тероризам од случајот “Диво Насеље”.

Македонскиот Парламент отвори дебата за ратификација на Преспанскиот договор. Во своето обраќање премиерот Заев, една од жртвите и главната цел на нападот од 27 април 2017 година, упати повик до пратениците за прошка и ја подаде раката на помирување. Тој помина преку неговите и раните на неговите другари, кои се уште крварат заради европската иднина на земјата. – истакна Исеини на почетокот.

Адвокатката на терористите од “Диво Насеље” веднаш потоа побара амнестијата да се прошири и за делата за кои се сомничат нејзините клиенти.

Господине премиер на Македонија, видете ги јасно каузалните поврзувања на овие два настани. Со политичка волја и земајќи ги во предвид безбедноста и просперитетот на општеството и државата, простување и раката помирување мора да се подаде не само на партиските опоненти, туку и за учесниците во Кумановските настани.

Со простувањето на настаните од 27 април Македонија покажува зрелост дека конечно со државата владеат демократи со европска ориентација. Со проштевањето за 9 мај, Македонија покажува капацитет за живеење во добрососедски односи и меѓудржавна безбедност со сите соседни земји, особено со Косово. Ова е во духот на Договорот Преспа – добрососедство и меѓусебно почитување. – напиша Артене Исени.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

ЕУ дискутира за епидемиолошката состојба во „трети земји“ на секои две недели и го ажурира списокот на оние земји што се сметаат за безбедни за патување

Од 25 јуни Германија ќе дозволи влез на патници кои не се од ЕУ, но само со примени две дози вакцина

Од 25 јуни германската влада ќе им дозволи на патниците надвор од ЕУ кои ги примиле двете...

Настанот е пријавен во Одделенито за внатрешни работи од каде потврдуваат дека е приведено едно лце под сомнение дека е сторител на казненото дело „убиство во обид“.

Тешко ранет жител на Дебар!

Дебар,18 јуни 2021(МИА) – А.И. од Дебар синоќа бил ранет со огнено оружје, а поради сериозноста...

На Задушница се посетуваат гробиштата каде што со молитва, пченица и лепче осветено со црвено вино се изразува помен за починатите

Православните христијани денеска и утре го празнуваат Задушница

Православните христијани денеска и утре го празнуваат Задушница во чест на душите...

Зоран Заев со секоја нова изјава продава се повеќе и повеќе, позициите на државата со Заев се трајно разнишани.

ВМРО-ДПМНЕ со молба до Заев да си оди лош бил, Заев не молеше беше на улица!

Заев повторно на маса вчера става отворање на Уставот и ветува работи за кои нема согласност. Воедно...