Дијана Ѓоковиќ, во интервјуто раскажува за тешкиот пат кој го поминале за Ѓоковиќ да биде ова што е денес. Како мајка, секогаш била посветена на семејството, па во интервјуто потенцираше дека целиот живот буквално го посветила на децата.

Објавил: Катерина Крстиќ | 19 јули, 2019 1:41

Искрена исповед на мајката на Ѓоковиќ: Работев по 16 часа, правев палачинки и работев на шанк за тој да успее во кариерата

Фото/Текст извор: ©магазин.мк фото слободен печат

Мајката на светскиот шампион во тенис Новак Ѓоковиќ, во интервју за хрватскиот весник „Вечерни лист“ буквално си ја отвори душата и раскажа како во животот се борела за своето семејство.

Ѓоковиќ со неговата мајка Дијана

Дијана Ѓоковиќ, во интервјуто раскажува за тешкиот пат кој го поминале за Ѓоковиќ да биде ова што е денес. Како мајка, секогаш била посветена на семејството, па во интервјуто потенцираше дека целиот живот буквално го посветила на децата.

Дијана открива дека всушност ниту таа ниту нејзиниот сопруг не ни помислиле дека Ноле ќе биде светски првак во тенис. Како што вели во интервјуто, најважно за нив како родители  било тој да се занимава со спорт, за да израсне во здрав и добар човек. Но откако по некое време, забележале колку е талентиран нивниот син, решиле да се посветат на неговата кариера.

Имено Дијана открива дека на патот кон успехот се соочувале со многу бариери и минувале низ вистински пекол.

Во интервјуто за хрватскиот „Вечерни лист“ мајката на Ѓоковиќ откри дека во еден миг пропаднале толку длабоко, што дошле на работ на банкрот поради кариерата на Новак. Таа открива дека тие имале фамилијарен ресторан на Копаоник кој всушност бил единствениот избор на пари, а токму таа работела деноноќно за да може да опстане семејството.

– Имаше моменти кога мислевме дека финансиски не можеме повеќе да издржиме. На крај некако се снаоѓавме. Тоа беше единствен начин нашиот син да успее. Тој тоа не го знаеше и не требаше да го знае. Не го оптеретувавме дали имаме или немаме. За него мораше да имаме. Седумнаесет години работев во ресторанот, од 10 до 16 часа. Правев палачинки, работев на шанк, правев пици.. Срѓан патуваше со него, а јас им ги праќав сите пари кои ќе ги заработев. На крајот се исплати, но можеше да биде и поинаку – раскажа таа за „Вечерњи лист“.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Цеца Ражњатовиќ само една од пејачките во Србија не ја поканила на свадбената веселба, а тоа е Гоца Божиновска. Но Гоца изјавила дека она не била, но нејзиниот син Мирко Шијан присуствувал.

ЦЕЦА НАПРАВИ ЕДНА УТКА НА СВДАБАТА: Ја заборави да си ја покани својата колешка! ТАА НЕ СЕ ЛУТИ!

Српската фолк ѕвезда Светлана Цеца Ражњатовиќ направи свадба на деценијата за својот...

Соработникот на Меланија Трамп откри љубопитни и многу лични детали за првата дама на САД. Мордечај Елвау работи со убавата Словенка веќе 13 години.

„Железна дама“ само пред камери – тој ги раскажа сите ИНТИМНИ работи за првата ДАМА на Америка

Првата дама на Америка секогаш е интересна за светската јавност. Таа каде и да се појави...

Тој голем успех одеднаш и падна во вода кога Тамара прифати да пее на Денот на независноста во американската амбасада во Скопје. Тамара таму ја пееше македонската химна но со своја „верзија“ во која ги исфрли стиховите во кои се споменуваат Гоце Делчев, Питу Гули и Јане Сандаски.

ЗАРОБЕНА ВО ЧЕТИРИ ЅИДА: Животот ми стана пекол – КОНЕЧНО ПРОЗБОРЕ Тамара за погрешно испеаната химна

Македонската пејачка Тамара Тодевска оваа година имаше успешна но и тешка година....

Така извесен Марко решил да ги шармира своите соседи со аргумент дека е многу згоден и дека кога се ќе биде завршено со реновирањето на новиот тоалет можат да дојдат на заедничко туширање.

ХИТ: ЈАС СУМ ВАШИОТ ЗГОДЕН КОМШИЈА: Вака Марко ги извести станарите дека ќе го руши тоалетот!

Со новите и строги правила на куќниот ред, станарите на зградата мораат да имаат до...