Новото списание „Волци од Менхетен“, кое се однесува на нападите врз Њујорк на 11 септември, го издава медиумска куќа која е во прилог на Ал Каеда и ги повикува фанатиците да убијат „неверници“ на посебен начин, овој пат со заштитни маски.

Објавил: Мирко Бачиќ | 2 декември, 2020 20:02

ИСЛАМИСТИТЕ ЈА КОРИСТАТ КОРОНАТА КАКО ОРУЖЈЕ: Шокантно упатство дадено во џихадистичко списание!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Според извештајот на новото списание на радикални исламисти, џихадистите се обидуваат да ја искористат пандемијата охрабрувајќи ги милитантите да им даваат на другите маски за лице покриени со отров.

Новото списание „Волци од Менхетен“, кое се однесува на нападите врз Њујорк на 11 септември, го издава медиумска куќа која е во прилог на Ал Каеда и ги повикува фанатиците да убијат „неверници“ на посебен начин, овој пат со заштитни маски.

Списанието им наложува на „војниците на Алах“ да шират терор со дистрибуција на отруени маски на уличните агли и на станиците, се наведува во извештајот.

Не заборавајте да ја поддржувате вашата религија, да им вратите на своите браќа во саканата Палестина и да го исполните ветувањето на вашиот имам Осама [бин Ладен] дека крстоносците никогаш нема да сонуваат за безбедност, освен ако не ја имаме реално во Палестина“, се вели во написот.

Следбениците исто така се советуваат да продолжат да користат традиционално оружје, вклучително и бомби, пушки и ножеви, како и попримитивни – камења и оган!

Извештајот дојде само неколку недели откако Њујорк Тајмс објави дека израелски оперативци – кои дејствуваат под американски авторитет – убиле друг лидер на Ал Каеда во Техеран претходно оваа година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Успеавме да го моделираме влијанието на климатските промени според различните сценарија на растечки емисии на стакленички гасови врз екосистемот на Арктичкиот океан.

СЕВЕРНИОТ ЛЕДЕН ОКЕАН ОСТАНА БЕЗ МРАЗ? Научниците направија мрачна прогноза, до 2055 година сè ќе биде поинаку

Меѓународен тим на истражувачи предвидува дека Арктичкиот океан најверојатно ќе остане...

Воведени се нови ограничувања долж нормално отворените граници поради избувнувањето на жариштата на нови соеви на коронавирус, кои се шират побрзо и предизвикуваат повеќе случаи во Чешка и Австриски Тирол, објави Ројтерс.

ГЕРМАНИЈА ЗА КОНТРОЛИТЕ НА ГРАНИЦИТЕ СО АВСТРИЈА-ЧЕШКА: Ова е привремено заради брзото ширење на нови видови на вирусот

Германија денес објави дека нејзината одлука за воведување гранична контрола со Чешка...

Тој додаде дека тој и голем број други истражувачи на Институтот Гамалеја биле меѓу првите луѓе кои го добиле Спутник В.

РУСКАТА ВАКЦИНА ШТИТИ ДЕВЕТ МЕСЕЦИ: Докажано колку долго вакцината обезбедува имунитет

Александар Гинзбург, директор на Рускиот истражувачки центар за епидемиологија и...

Пациентите мора да ја примат инфузијата што е можно поскоро откако ќе им биде дијагностициран ковид-19 или во рок од 10 дена од почетокот на симптомите!

АМЕРИКА ИТНО ОДОБРИ ЛЕК ЗА КОРОНА: Врз основа на комбинација на антитела го намалува ризикот од смрт

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) итно го одобри лекот против ковид-19...