Во таа аудио снимка порачува лидерот на Исламската држава и предупредува дека се во тек нови операции на неговата организација.

Објавил: Валерија Петрова | 17 септември, 2019 12:30

ИСЛАМСКАТА ДРЖАВА НАГОЛЕМО СЕ СПРЕМА ЗА НОВИ НАПАДИ: Првиот човек на Исламистите со ШОК порака ги откри следниве МЕТИ

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Медиумската мрежа на Исламската држава емитуваше денеска ауди порака за која се тврди дека доаѓа од лидерот на таа терористичка организација Абу Бакара – ал Багдадиј.

Во таа аудио снимка порачува лидерот на Исламската држава и предупредува дека се во тек нови операции на неговата организација.

– Операциите се во тек на различни фронтови, рекол Багдади на снимката на објавената мрежа Ал Фуркан, што инаку е негова прва порака од април.

Меѓутоа, Абу Бакар – ал Багдади во најновата аудио порака не открива време на евентуалните напади.

Награда од 25 милиони долари за главата на најопасниот терорист во светот

Британските кралски воздухопловни сили се на мисија во Либија за да го „фатат или убијат“ предводникот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, за кој сметаат дека е пребеган во северноафриканската земја, пишува Дејли Експрес.

Во извештајот се вели дека британските борбени авиони, заедно со авиони управувани од италијански и американски војници, вршеле прелетувања во потрага по АББ, кодното име кое се користи за идентификување на Багдади како цел.

Наградата за главата на 48 годишниот Багдади, жив или мртов, изнесува 25 милиони долари.

Останува нејасно, стои во извештајот, како коалиција на западните воени сили одлучи да ја започне потрагата по лидерот на Ислмска Држава во Либија, земја богата со нафта, погодена од години на насилство што започна по популарното востание и интервенцијата на НАТО во 2011 година за соборување на поранешниот лидер Муамер Гадафи.

Британските власти веруваат дека имаат „доверливи“ разузнавачки информации од Либија, кои укажуваат дека Багдади бил во земјата откако избегал од Багхоз во Сирија, каде бил предмет на заговор од негови луѓе за да го убијат.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Американските астронаутки Кристина Кох и Џесика Меир влегуваат во историјата, а се очекува дека мисијата ќе трае пет и пол часа.

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА НАСА: Кристина Кох и Џесика Мејр се првите астронаутки кои прошетаа во Вселената!

Кристина Кох и Џесика Мер ова утро беа дел од историската прва прошетка во вселената...

Албанската државната полиција информираше дека вратени се сто државјани на Албанија во Тирана од три земји членки на Европската Унија.

Депортирани над 100 Албанци од Франција, Белгија и Германија!

Албанската државната полиција објави дека вратени се сто државјани на Албанија во...

Жената од силниот удар падна на шините, ја изгуби свеста и остана да лежи, но во меѓувреме пристигнуваше возот.

ДРАМА НА ЖЕЛЕЗНИЦА: Mаж се онесвести и турна жена директно на шините – ПРИСУТНИТЕ ВО ПАНИКА

Драма на железница во Америка. Маж се онесвести додека чекаше воз, но при падот ја турна...

Семејството Коркут кое живее во потполно изулирано планинско место во село во Турција. Поради тоа девојчето Гамизе не можело да оди во градина, но нејзиниот татко Рамазан цврсто одлучил дека тоа нема да биде така и со училиштето.

СЕ ЗА ЌЕРКАТА: За да може да оди на училиште, тато и изгради пат!

Овој грижлив татко решил на своето дете да му обезбеди нормално одење на училиште. Семејството...