Одличен на голот на Македонија беше и најдобриот Борко Ристовски со 13 одбрани, а најефикасен и најбрз во нападот беше капитенот Кире Лазаров со 8 погодоци.

Објавил: Сара Фемина | 14 април, 2019 21:53

Исланд едвај извлече жива глава од Македонските ракометари- Македонија е на пат кон ЕП 2020 !

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Машката ракометна репрезентација на Македонија е пред пласман на Европското првенство 2020 година, седмо во нејзината историја, откако ремизираше 24:24 (12:13) против Исланд во вториот меѓусебен меч во квалификациите за ЕУРО 2020.

Вечерашниот ракометен натпревар помеѓу Македонските ракометари и Исланд на полувремето заврши со 10:11.
Вечерва Исланд ја имаше и предноста на стартот на натпреварот, па по рамноправните, 2:2, проблемите во организацијата на нападот беа доволни за преку Јонсон и Палмарсон да дојде до водство од 2:4 и таков исти ритам држеше до средината на полувремето.

Во игра гол за гол, Исланд на три минути пред крајот дојде и до предност од 22-23, за да со извонредните погодоци на Кире Лазаров и Дејан Манасков на 150 секунди до финишот повторно Македонија води со 24-23. Сепак, Исланд со гол на пет секунди пред крајот дојде до посакуваното реми.

Откако Магнусон беше прецизен во мрежата за 7:5, следуваше една серија од 3-0 за Македонија, Талески и Ристовски беа стрелците, а перфектната одбрана само ја комплетираше целата слика.

Одличен на голот на Македонија беше и најдобриот Борко Ристовски со 13 одбрани, а најефикасен и најбрз во нападот беше капитенот Кире Лазаров со 8 погодоци.

По четири гола на вечерашниот натпревар постигнаа Дејан Манасков и Филип Талески. Кај Исланѓаните најдобар беше Магнусон со осум гола. По четири одиграни кола Македонија е на врвот од табелата со 5 бода, колку што има и самиот Исланд.

На третото место е Турција со 4 бода, а додека пак Грците се последни со два бода. Првопласираните две репрезентации од  оваа група обезбедуваат учество на Европското првенство 2020.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Ракомет

Ристовски веста ја сподели на својот Фејсбук профил каде посвети и статус во кој вели дека е чести и задоволство да се соработува со лидерот на ВМРО, Мицкоски.

Борко Ристовкси официјално влезе во политиката: Чест и задоволство е да се работи со Мицкоски

Македонскиот прв голман на ракометна репрезентација, Борко Ристовски, денеска и официјално...

Вториот дел игравме далеку подобро и со реализација во финишот, па сигурно сум пресреќен со победата против тим како Монпеље“ – истакна Писонеро по мечот.

Вардар го ПРЕЗГАЗИ француски Монпелје и тргна по нов европски трофеј!

Европскиот шампион и првак Вардар, со победа ја започна новата сезона во Лигата на...

– Се надевам дека ова е почеток на трајна соработка помеѓу Монако и „Бет Сити“ и имаме за цел да ги здружиме нашите сили за да придонесеме за развој и унапредување на фудбалот во двете земји.

Сергеј Самсоненко постана официјален спонзор на францускиот прволигаш МОНАКО!

Компанијата на рускиот милијардер Сергеј Самсоненко „Бет Сити“, потпиша двегодишен...

Стартува приоритетната продажба на билетите за новата натпреварувачка сезона на двоjниот европски шампион. На повеќе од 45 денови од првиот домашен натпревар во групната фаза од ЕХФ лигата на шампионите во ЛШ, против Порто од Португалија продажбата на сезонските билети за сезоната 2019/2020, годинава ќе почне во среда, 7 август и ќе трае до 9 септември 2019.

Утре започнува продажбата на сезонски билети за мечевите на РК Вардар

Продажбата на сезонските билети и годинава ќе се реализираат во две фази, и тоа од...