На сметките на 656 мали земјоделски стопанства утре ќе бидат исплатени над 14 милиони денари.

Објавил: Перо Милчин | 17 септември, 2021 6:12

Исплатени над 230 милиони денари за субвенции во земјоделството и руралниот развој

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на сметките на 4.846 субјекти, исплати 230.1 милион денари за субвенции.

Како што соопштија од Агенцијата по три денари по килограм,  добиваат градинарите кои оствареното производство од пријавените површини го предале во преработувачки капацитети. За оваа мерка денеска  на 3.310 градинари им се исплатени  168,9 милиони денари.

Вчера беше исплатена и финансиска поддршка за градинарите кои минатата година имаа произведена зелка. Тие добиваат по  3 денари по килограм, односно, вкупно 708 лица добија финансиска поддршка од 30,4 милиони денари, кои имаа произведено пролетна зелка од почеток на април до почеток на мај лани и истаата ја имаа предадено кај  регистрирани откупувачи.

Пари добија и сите земјоделци кои оствареното производство на овошни култури го предале во производни капацитети. За оваа мерка се исплатени  16,7 милиони денари на  172 овоштари, односно три денари по килограм произведено и предадено овошје во преработувачки капацитети.

На сметките на 656 мали земјоделски стопанства утре ќе бидат исплатени над 14 милиони денари.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Земјоделие

Премиерот Заев на настанот, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа и градоначалникот на Општина Ресен Живко Гошаревски, посака бериќетна берба и да им донесе радости и задоволство од вложениот труд на овоштарите во текот на целата година!

Заев на „Преспански Јаболкобер 2021”: Ние знаеме да го цениме и вреднуваме трудот на овоштарите

Претседателот на Владата Зоран Заев вчера во Ресен го означи стартот на манифестацијата...

На состанокот се разгледани можни решенија за обештетувања земјоделци, кои останале необештетени за настанати штети од невремето во овие општини во 2016 година и во 2018 година, поради правни пречки.

Заев: Најава за решавање на обештетувањата и благодарност до Владата

Претседателот на Владата на Република Македонија, придружуван од заменик-претседателот...

Како што беше претходно најавено, министерот одговори на потребата од нова средба, на која повторно ќе се разгледа состојбата со откупот на тутун, пред истекот на крајниот рок, кога законски треба да заврши откупот на тутун од минатогодишната реколта.

Министерот Хоџа ќе достави предлог до Владата за измена на Законот за тутун, со цел продолжување на рокот за откуп на тутун

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, заедно...