Д-р Вајт истакна дека има многу книги и особено филмови кои го „подготвиле“ човештвото за сè што преживуваме денес.

Објавил: Рејхан Бајрами | 18 мај, 2022 7:25

ИСПЛИВАА ДОКАЗИ: Германија знаела уште од 2012 дека ќе има ЕПИДЕМИЈА- ОВА Е ДОКУМЕНТОТ(видео)

Фото/Текст извор: ©informer.se магазин.мк

Службен весник на Бундестагот, објавен 2013 година, бр. 17/12051 се осврнува на можните епидемии и катастрофи и дава препораки за тоа како државата треба да реагира на тоа.

Во емисијата Волтер Вајт – Што има професори (Дел 3), во друштво на водителот Мартин Смит, проф. Д-р Валтер Вајт, истакнат научник и успешен писател кој со своите предавања ги плени луѓето во Африка, Европа, Америка и Австралија, понуди можен одговор на широк спектар на прашања и ги запозна гледачите со содржината на документот за германска влада од 2012 година, кој изгледа како нацрт-пандемија на вируси / САРС-КоВ-2.

Д-р Вајт истакна дека има многу книги и особено филмови кои го „подготвиле“ човештвото за сè што преживуваме денес.

Тој исто така посочува дека Германија веќе презела значајни мерки во однос на ограничувањата на човековите права, слободата на здружување и др.

Службен весник на Бундестагот, објавен 2013 година, бр. 17/12051 се осврнува на можните епидемии и катастрофи и дава препораки за тоа како државата треба да реагира на тоа.

Тој потсети дека германскиот Институт за научни истражувања и социјална политика и д-р Волфганг Водарг, експерт за епидемиологија и респираторни заболувања, изразија воодушевување од начинот на лекување на коронавирусот и преземените посебни мерки.

Службениот труд на Бундестагот, објавен 2013 година, бр. 17/12051 се осврнува на можните епидемии и катастрофи и дава препораки за тоа како државата треба да реагира.

– Овој документ изгледа како „шема на она што се случува во светот, ја отсликува оваа ситуација, изгледа како сценарио“, исто како што, според него, бројни филмови – сценарија на можни исходи од настаните.

Тој посочува дека симптоматично е што проценките за времетраењето на пандемијата, периодот на инкубација и бројот на жртви што ги направи јавно канцеларката Меркел – се совпаѓаат со проценките во споменатиот документ, стар 8 години.

Во документот, се разбира, се предвидува и штетата што ќе биде резултат на пандемија, со посебен осврт на сите индустрии. Исто така, се дискутира и за влијанијата врз животната средина и човекот.

Кога станува збор за животната средина и културното наследство – нема да има штета. Во документот се наведува дека економијата ќе биде погодена силно, што не значи дека ќе страдаат големите компании. Напротив, уништувањето ги чека малите бизниси – секој мал, приватен бизнис нема да може да преживее.

Предвидено е дека нафтата, електричната енергија, телекомуникациските, работниците за информации, банките и берзите нема да бидат загрозени, туку туризмот и воздушниот сообраќај – практично ќе исчезнат !!! Автомобилите ќе станат основно превозно средство бидејќи возилата за јавен превоз ќе бидат третирани како потенцијални места за пренесување на вируси.

Болеста, исто така, ќе доведе до намалување на производството на храна, што сигурно ќе ги присили луѓето на различен модел на живеење.

Сепак, најголемите последици од тврдењето на Веит ќе бидат врз човечкиот род, светот – како што тоа го знаеме.

Предвидени се немири, граѓанска непослушност, голема политичка и психолошка разновидност.

Особено се третира прашањето за мерките што ќе се преземат, а на прво место е логично – карантин. И особено – самоизолација. Интересно е што во документот се посочува дека различни држави ќе го третираат и борба против вирусот на различни начини, а последиците ќе бидат различни.

Документот предвидува и мерки што ќе доведат до задушување на основните човекови права и слободи, вклучително и правото на приватност во нечиј дом! Последиците, во смисла на социјален живот, ќе бидат астрономски.

„Со други зборови, животот ќе се промени целосно, барем неколку години“, проценува Фит.

Болеста, исто така, ќе доведе до намалување на производството на храна, што сигурно ќе ги присили луѓето на различен модел на живеење. Можеби има пари, но што е добро парите ако томболите се празни. И, се очекува да се погоди и судскиот систем, бидејќи за да се контролира бројот на лица во мала област, би било „неопходно“ да се укине поротата. Значи, во перспектива, еден судија човек самостојно ќе одлучи што е легално, а што не.

Вовлекувајќи се на сопственото искуство и врз однесувањето на популистичките политичари и бројната литература, д-р Веит смета дека можат да се добијат сите услови што би довеле до нова револуција слична на онаа во Франција.

„Овој документ е план што буквално се следи“, заклучи Вајт.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Од почетокот на годината, во централна Африка, каде вообичаено се јавуваат мајмунски сипаници, се пријавени речиси 1.500 случаи и 70 смртни случаи.

СЗО: Мајмунските сипаници не се закана за глобалното здравје

Во моментов, мајмунските сипаници не претставуваат закана за глобалното здравје, соопшти...

Заедно! добива релативно мнозинство со 224 пратеници, Нупес – сојузот на левицата е на второ место со 149 пратенички места, според првите проценки.

Францускиот претседател Емануел Макрон нема да има апсолутно мнозинство во Националното собрание

Според сите први проценки на институтите за испитување на јавното мислење, францускиот...

Арктикот - местото на најбрзо затоплување на Земјата - веќе влезе во невидена состојба на „закана за глобалната климатска стабилност“.

СЕ ЗАКАНУВА НОВА ОПАСНОСТ ВО СВЕТОТ: Ќе имаме само уште 9 години нормален живот (ВИДЕО)

Арктичкиот морски мраз ќе исчезне околу 2029 година според сателитските слики, предизвикувајќи...

Научниците предупредуваат дека населените места и големите туристички атракции се во голема опасност.

СЕ РУШАТ ПЛАНИНИТЕ НА АЛЈАСКА: Ќе предизвика цунами и тоа не е најлошото што може да и се случи на планетата

Новите истражувања покажуваат дека планините на Алјаска полека се рушат, бидејќи мразот...