На свеченоста по повод изпраќањето на првата ротација на македонската Армија, учествуваа претседателот на државата Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев.

Објавил: Стојче Бушин | 17 октомври, 2020 19:02

Испратен првиот македонски контингент во мисијата КФОР на Косово

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Армијата на Република Македонија денеска испрати контингент од 44 македонски војници во мисијата КФОР на Косово, соопшти министерката за одбрана Радмила Шекеринска!

„Покажавме кои се нашите квалитети на многу далечни места. Одсега ќе го покажеме нашето вистинско место и во регионот. Членството во НАТО значи безбедност и стабилност за нас, значи сигурност под колективниот чадор на Алијансата“, рече Шекеринска.

Армијата на Република Македонија денеска испрати контингент од 44 македонски војници во мисијата КФОР на Косово!

На свеченоста по повод изпраќањето на првата ротација на македонската Армија, учествуваа претседателот на државата Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев.

Го испраќаме првиот контингент на Армијата на Република Македонија во мисијата КФОР на Косово. Оваа мисија има посебно значење бидејќи нашата Армија за првпат директно учествува во мисија како земја-членка на најмоќниот воено-безбедносен сојуз на светот – НАТO

Како и до сега, така и понатаму, Македонија и нејзината Армија свечено ја преземаат обврската во континуитет да го даваме нашиот придонес во безбедносни предизвици што стојат пред НАТО.

На офицерите и војниците им посакав успешно извршување на нивните задачи со нашите сојузници. Убеден сум дека ќе ја продолжат традицијата на успешност на сите наши досегашни мисии, рече премиерот!

Контингентот составен од 44 војници, кои ќе работат како штабни офицери во главната команда во Приштина, ќе ја обезбедува регионалната команда на КФОР Запад, се наведува во соопштението на Министерството за одбрана.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Захариева потсети дека Бугарија го фокусираше својот прв период од ротирачкото претседателство со ЕУ во 2018 година на забрзаниот пристап на земјите од Западен Балкан во 27-члениот блок.

Захариева: С. Македонија да признае дека идентитетот и јазикот имаат бугарски корен

Северна Македонија мора да признае дека македонскиот идентитет и јазик имаат бугарски...

На Јавниот повик имаат право да учествуваат правни лица: здруженија на граѓани, конзорциум на организации, научни установи, фондации и други.

Изработка на Стратегија за млади на Град Скопје со акциски план за период 2021-2025!

Град Скопје објави Јавен повик за изработка на Стратегија за млади на Град Скопје со...

Бојан Јовановски пак беше осуден на деветгодишна затворска казна за случајот “Рекет”, а му се суди и за случајот “Меѓународен сојуз”.

Таткото на Боки 13, Миле Јовановски влезе во ШУТКА на издржување на затворската казна!

По 15 месеци поминати во притвор, вчера од истражниот затвор “Скопје” излезе Бојан...

Воздухопловот кој превезувал 40 лица од Србија и 20 лица од Македонија полета напладне од аеродромот во Карлсруе, потврди регионалниот совет.

Депортирани 20 македонски државјани со авион од Германија

60 лица пред два дена беа депортирани од Германија со  лет од аеродромот Баден кон...