Урбаниот развој е виновен за сушењето на брани во градот со 17 милиони жители и многу други метрополи во Турција, објави „Дејли меил“.

Објавил: Мирко Бачиќ | 13 јануари, 2021 21:28

ИСТАНБУЛ МОЖЕ ДА ОСТАНЕ БЕЗ ВОДА ЗА 45 ДЕНА: Најлоша суша во последните 15 години

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Истанбул се подготвува да остане без вода за 45 дена откако Турција падна во најсувиот период во претходната деценија.

Урбаниот развој е виновен за сушењето на брани во градот со 17 милиони жители и многу други метрополи во Турција, објави „Дејли меил“.

Истанбул е исто така во Турција најголем индустриски центар.

Нивото на водата во браната Омерли, главниот извор на вода во градот, е најниско во последните 15 години, со полн капацитет од 19,79 проценти поради недостаток на дожд и покрај зимската сезона.

Градот зазема околу 20% од турскиот индустриски труд и придонесува за 38% од вкупниот процент на работнас сила. Истанбул и околината се познати по производство на памук, овошје, маслиново масло, свила, и тутун.

Преработка на храна, производство на текстилни производи, нафтени деривати, гума, метал, кожа, хемикалии, фармацевтската индустрија, електроника, стакло, машини, автомобили, превозни средства, хартија и производи од хартија, и алкохолни пијалаци се меѓу главните индустриски производи.

Според списание Форбс, во Истанбул живеат вкупно 35 милијардери, според податоци од март 2008година, и според оваа категорија, градот се наоѓа на четвртото место во светот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

„Тоа ќе биде вистинска снежна бура, Армагедон, снежна апокалипса“, рече метеорологот на приватната станица Фобос, Евгениј Тишовец, пренесува руската новинска агенција Риа Новости.

ДОАЃА ЦРН ВИКЕНД ВО РУСИЈА: Се очекуваат обилни врнежи од снег – граѓаните стравуваат од најлошото

Москва во средата ги започна подготовките за рекордни врнежи од снег во текот на претстојниот...

Германската метеоролошка служба ДВД апелираше до граѓаните да останат дома, а властите им помагаа на бездомниците засолнувајќи ги во топлите засолништа, пренесе АП.

СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Повеќе од 200 сообраќајки, железничките не работат- ХАОС на улиците!

Снежна бура и силни ветрови ги погодија северна и западна Германија денес, што предизвика...

Невремето од североисток се очекува во вторник да донесе меѓу 30 и 60 сантиметри снег во областа Њујорк.

Снежна бура ја погоди Америка: Вонредна состојба во Њујорк, издадени бројни предупредувања(ФОТО)

Силна снежна бура го погоди североистокот на Соединетите држави, нарушувајќи го животот...

Податоците од Министерството за здравство покажуваат дека од 850 легла во одделенијата за интензивна нега наменети за пациенти со корона, 843 се моментално зафатени.

Колапс во Португалија- Уште 7 слободни кревети на интензивна нега: Пациентите се транспортираат на островите

Португалското Министерство за здравство предупреди дека уште седум кревети за пациенти...