Американските астронаутки Кристина Кох и Џесика Меир влегуваат во историјата, а се очекува дека мисијата ќе трае пет и пол часа.

Објавил: Сара Фемина | 18 октомври, 2019 19:14

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА НАСА: Кристина Кох и Џесика Мејр се првите астронаутки кои прошетаа во Вселената!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Кристина Кох и Џесика Мер ова утро беа дел од историската прва прошетка во вселената изведена само од женски астронаути.

Американските астронаутки Кристина Кох и Џесика Меир влегуваат во историјата, а се очекува дека мисијата ќе трае пет и пол часа.

Американската вселенска агенција НАСА во март дизајнирала вселенска прошетка која вклучува само жени – но морала да се откаже поради недостиг на одела со средни димензии.

Американските астронаутки Кристина Кох и Џесика Меир влегуваат во историјата, а се очекува дека мисијата ќе трае пет и пол часа.

Кох и Меир поради задачата ќе имаат одела од средна големина за да го заменат неисправниот уред, познат како единица за празнење на батеријата, која е во функција од 2000-та година.

Од првата вселенска прошетка во 1965-та година имало 227 шетачи. Само 14 жени биле во вселената, но секогаш во придружба на мажи.

Национална администрација за аеронаутика и вселена или НАСА (англиски: National Aeronautics and Space Administration или NASA) е вселенска агенција чија главна задача е истражување на вселената. Главната централа на НАСА е во САД. Агенцијата била основана на 1 октомври 1958 година.

По само една година кога Советскиот Сојуз го пуштил во орбитата првиот вештачки сателит Спутник 1 (4 октомври 1957), САД набргу презел голема иницијатива за надминување на успехот на нивниот главен противник во времето на т.н. Стдена војна. Конгресот на САД алармирал за “можната опасност“, поврзена со американската сигурност и технологично лидерство (позната и како “Кризата Спутник“, кое налагало преземање на брзи мерки.

Тогашниот американски претседател Двајт Ајзенхауер, заедно со неговите најблиски соработници, по само неколку месеци зеле решение дека е потребно да се создаде нова федерална агенција, која ќе управу

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Вкупниот број на случаи на коронавирус во светот денес достигна 13 милиони, што означи уште една пресвртница во ширењето на болеста, во која за седум месеци загинаа повеќе од 565.000 луѓе, пренесува агенцијата.

СЗО ПРЕДУПРЕДУВА НА АЛАРМАНТЕН БРОЈ НА ЗАРАЗЕНИ: За само 24 часа заразени се 230.370 луѓе од коронавирус!

Светската здравствена организација вчера објави рекордно глобално зголемување на...

Од 4 јули е во сила вонредна состојба во Краљево поради влошената едемиолошка состојба, а Макан потенцира дека повеќето млади не ги почитуваат пропишаните мерки.

ДОКТОР ОД КРАЉЕВО ОЧАЕН: Кладилниците се полни, ова е голем епидемиолошки ризик

Секојдневно се влошува и се влошува ситуацијата во Краљево, вели директорот на Институтот...

Вработениот во службата за медиуми и информации на германската влада е осомничен дека неколку години работел во египетската разузнавачка служба.

БЕРЛИН НА НОЗЕ: Во кабинетот на Меркел откриен шпион! Агентот неколку години работел за оваа странска земја!

Во кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел, откриено е лице кое со години...

Претходно, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека чека судска одлука за прашањето за евентуална промена на статусот на Аја Софија и дека ќе постапи согласно него.

АЈА СОФИЈА И ОФИЦИЈАЛНО СТАНУВА ЏАМИЈА: Ердоган ја оствари својата замисла!

Државниот совет на Турција (повисок управен суд) и официјално го поништи решението...