Продуцентот Рик Бос сака да направи документарец насловен „2Pac: The Great Escape From UMC“, кој ќе биде објавен според судбината на раперот Тупац Шакур додека го напушта Лас Вегас во Ново Мексико.

Објавил: Катерина Крстиќ | 14 февруари, 2020 10:24

Истражување на познатата теорија на заговор: Се снима филм за лажната смрт на Тупак Шакур

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Уште поголемо сомневање за неговата смрт настана откако поранешниот телохранител на Тупак, Мајкл Ница, тврдеше дека тој лично му помогнал да ја лажира својата смрт и да замине во Куба.

Продуцентот Рик Бос сака да направи документарец насловен „2Pac: The Great Escape From UMC“, кој ќе биде објавен според судбината на раперот Тупац Шакур додека го напушта Лас Вегас во Ново Мексико.

Поточно, филмот ќе ја прикаже можноста музичарот да е сè уште жив. Актерот кој ќе ја толкува улогата на славниот рапер ќе биде Ричард Гарсија. Интересно е што тој не се согласува со шпекулациите за смртта на раперот, но сепак се согласи на улогата.

„Тој почина, но тој сè уште живее во нас“, рече Гарсија.

Тупак Амару Шакур, роден како Лезан Париш Крукс (на англиски: Lesane Parish Crooks; 16 јуни, 1971 – 13 септември 1996), познат по неговите уметничи имиња Тупак (или едноставно Пак) и Mакавели беше американски рапер. Тупак има продадено над 75 милиони албуми насекаде низ светот, што го направи еден од најпродаваните музички артисти во светот. Само во САД тој има продадено над 37.5 милиони албуми. Магазинот Roling Stoun (Rolling Stone Magazine) го именува за 86-ти најдобар артист на сите времиња. 

Бос посочува дека е можно да се напише фикција, но дека тоа не е случај во неговиот случај, туку филм заснован на факти. Обожавателите на раперот одбиваат да веруваат дека Шакур починал од четири куршуми.

Уште поголемо сомневање за неговата смрт настана откако поранешниот телохранител на Тупак, Мајкл Ница, тврдеше дека тој лично му помогнал да ја лажира својата смрт и да замине на Куба.

Тој тврди дека славниот рапер бил депортиран во Куба со помош на поранешниот претседател Фидел Кастро. Документарниот филм се очекува да биде објавен во 2021 година.

Покрај кариерата како врвно-продаван рап изведувач, тој беше и надежен актер, како и социјален активист. Во повеќето од неговите песни се зборува за растењето помеѓу насилство и за тешкотиите во гетата, расизмот и други социјални проблеми за време на хип хпо ривалството помеѓу Источниот Брег и Западниот Брег. Шакур ја започна својата кариера како техничар во придружба на група на турнеја и резервен танчер во алтернативната група Digital Underground.
Во септември 1996 година, во метрополитската област Лас Вегас во Невада, Шакур беше застрелан 4 пати. Веднаш беше однесен во Универзитетскиот медицински центар, каде почина поради прекин на дишењето и запирање на срцето.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Ќе забележите дека комарците помалку ќе ве напаѓаат ако редовно консумирате зеленчук и овошје, и ако го сведеме на минимум јадењето на храна богата со спорни киселини, што ги содржи секоја преработена храна, како што се млечни производи и месо.

ДОКТОР НЕСТОРОВИЌ ОТКРИВА: Еве како да се заштитите од комарците- оваа храна не треба да ја јадете!

Општо познато е дека комарците се хранат со човечка крв. Но, како што тврди пулмологот...

Да ја покажеме нашата грижа, да даруваме и да спасиме човечки живот. Апелирам на солидарност, затоа што нема ништо поважно од нашето здравје и здравјето на нашите најблиски! – порача министерот Филипче.

Обезбедени 61 единица плазма за третман на пациенти со ковид-19

Досега се обезбедени 61 единица конвалесцентна плазма за третман на пациенти со ковид-19,...

Според експертите, топлата вода не дозволува размножување на вирусот односно доведува до негова потполна деконтаминација и истребување. Според нив хлорот во водата потполно ја губи способност за одржување на вирусот.

Конечно добра вест за коронавирусот: Откриено дали се размножува во вода?

Според најновото истражување од група експерти од Државниот истражувачки центар за...

Заштитна маска на лицето, држење физичка дистанца, често миење на рацете!

Клучно е да се почитуваат личните мерки за заштита и донесените протоколи за работа на плажите и базените од страна на СИТЕ

Со зголемениот број на посетители на туристичките места низ државата, клучно е да се...