Овој луксузен модел е купен за потребите на полицијата во 2017 година и служи токму за вакви задачи.

Објавил: Мирко Бачиќ | 22 ноември, 2020 18:31

ИТАЛИЈАНСКАТА ПОЛИЦИЈА ВОЗИ ЛАМБОРЏИНИ 230 НА ЧАС, АМА СО ПРИЧИНА: За само 2 часа, тие доставија трансплантација на бубрег во болницата

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Италијанската полиција донела бубрег наменет за трансплантација од Рим во Падова со „ураган Ламборџини“.

Патувањето било повеќе од 400 километри, а патувањето кое вообичаено трае околу 6 часа, било скратено на само два затоа што возачот патувал со брзина од 230 км на час.

Овој луксузен модел е купен за потребите на полицијата во 2017 година и служи токму за вакви задачи.

Има багажник со ладење и дефибрилатор, а полицијата им се заблагодари на сите што учествуваа во овој потфат на социјалните мрежи.

Сепак, не е прецизирано зошто хеликоптерот не бил користен за тие цели, но во секој случај, тоа бил единствениот случај на транспорт на бубрезите за трансплантација.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Злосторството во градот Конгсберг предизвика тага и ужасеност во Норвешка. Осомничениот напаѓач, кој со лак и стрели, уби пет и рани две лица е 37- годишен Данец, соопшти норвешката полиција.

Норвешка во шок по смртоносниот напад со лак и стрели

Злосторството во градот Конгсберг предизвика тага и ужасеност во Норвешка. Осомничениот...

Најголем дел од кафето се увезува од Бразил – 32 проценти и Виетнам – 22 проценти, по што следат Хондурас – 7 проценти, Уганда – 6 проценти и Колумбија – 5 проценти.

Србија произведува најмногу кафе во регионот, Македонија на 5 место

Во 2020 година во ЕУ произведени се вкупно 1,9 милиони тони кафе, што е раст од 10 проценти...

Според политичките аналитчари во Албанија, балканската турнеја на Меркел која за еден месец заминува во политичка пензија е потврда за тоа колкаво значење Гемранија придава на Западен Балкан.

Меркел денеска ќе допатува во Србија, а во вторник ќе ја посети Албанија

Германската канцеларка денеска ќе допатува во Србија, а во вторник ќе ја посети Албанија. Меркел...