Во писмото се потенцира дека отворањето на внатрешните граници мора да се изврши на координиран и недискриминаторски начин врз основа на јасни, вообичаени и транспарентни епидемиолошки критериуми.

Објавил: Сара Фемина | 6 јуни, 2020 12:05

Италија и Шпанија упатија заедничко писмо до европската комисија: Да се ​​отворат границите на земјите членки на ЕУ!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Премиерите на Италија и Шпанија, двете членки на Европската унија кои се најпогодени од пандемијата „Ковид 19“, испратија заедничко писмо до претседателот на Европската комисија Урсула фон дер Лејен, во кое бараа земјите-членки на ЕУ да ги отворат своите граници заеднички и на координиран начин. 

– Не бараме никакви отстапки, сè треба да се заснова на факти, но неопходно е да се одземе идејата дека сè уште има „заразени“ земји и да се покаже како е сега можно да се патува безбедно и во Италија и во Шпанија – пишуваат двајцата премиери.

Во писмото се потенцира дека отворањето на внатрешните граници мора да се изврши на координиран и недискриминаторски начин врз основа на јасни, вообичаени и транспарентни епидемиолошки критериуми.

Комесарот за внатрешни работи на ЕУ, изјави по состанокот преку Интернет со нејзините колеги дека границите на ЕУ ќе бидат „целосно отворени до крајот на јуни, дека многу земји ќе ги отворат своите граници уште на 15 јуни, но некои земји велат дека сè уште не се подготвени“.

– Битката за отворање на филијалата – е важна затоа што секоја земја се обидува да надомести дел од економските загуби предизвикани од кризата на пандемијата на коронавирус.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Табелата покажува дека Хрватска забележа најголем пад на бројот на новоинфицирани лица од 46,3 проценти во последните две недели во Европската унија, следена од Луксембург со 44,8 проценти.

ХРВАТСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Имаме најголем двонеделен пад на нови инфекции во ЕУ, благодарам на граѓаните за почитувањето на мерките

Хрватска има најголем двонеделен пад на новозаболени лица во Европската унија, објави...

Таа предупредува дека дотогаш сите мора да останат будни за да се заштитат себе си и другите од вирусот.

ПОЧНУВА ИСПОРАКАТА НА ВАКЦИНА ВО ЕУ: Првите дози веќе пристигнаа во овие земји, а еве кога започнува вакцинацијата(ВИДЕО)

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајан, упати видео порака до...

Според порталот Индекс, вакцините ќе се чуваат во Институтот за јавно здравје, од каде ќе бидат транспортирани во други окрузи.

ВАКЦИНИТЕ ПРОТИВ КОРОНА ПРИСТИГНАА ВО ХРВАТСКА: Ќе се чуваат во Институтот за јавно здравје, а еве кога ќе започне вакцинацијата

Првите 9.750 дози вакцина Фајзер-Бионтек против коронавирус пристигнаа во Хрватска во...

– Бројот на потврдени случаи опаѓа веќе две недели, а опаѓа и бројот на ново хоспитализирани. Истото е и со бројот на пациенти на респиратори, тој број се стабилизира. Ако ова продолжи, очекуваме да се намали бројот на смртни случаи дневно – рече премиерот.

Во Хрватска вакцинацијата започнува на 27 декември, пристигнуваат првите 9750 дози

Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ на денешната владина седница соопшти дека вкупниот...