Оваа вест беше соопштена од министерот за економија на Грција Антонис Георгиадис, кој беше цитиран од водечката германска деловна публикација „Ханделсблат“.

Објавил: Македонка Димкин | 1 ноември, 2019 23:56

И Грција го сака Фолксваген откако инвестицијата беше повлечена од Турција!

Фото/Текст извор: ©ројтерс / Си-ен-ен.

И Грција покажа интерес за изградба на фабриката за автомобили од германската компанија „Фолксваген“, откако беше повлечена одлуката таа да се гради во Турција, поради воените дејства во Сирија.

Оваа вест беше соопштена од министерот за економија на Грција Антонис Георгиадис, кој беше цитиран од водечката германска деловна публикација „Ханделсблат“.

На почетокот на октомври, стана јасно дека „Фолксваген“ ги замрзнува плановите за изградба на фабрика во близината на турскиот град Измир поради воената операција „Мировна пролет“ во Сирија.

Volkswagen  или (кратенка VW) е основниот бренд на Volkswagen AG. Потеклото на името на брендот датира од далечната  1937 година од бараниот проект на Адолф Хитлер за изградба на „Фолкссаутос“, кој за прв пат требаше да им овозможи на пошироката популација еден достапен автомобил и со тоа да се иницира масовната моторизација во Германија. Дотогаш автомобилите беа претежно пронајдени во горните класи заради нивната висока цена. Во повоениот период 1949 година со формирањето на Фолксваген Г.м.б.Х. консолидирано е името на брендот Volkswagen
Во моментов (заклучно со 2018 година) се произведуваат околу 40 модели  ширум светот под марката Фолксваген, вклучувајќи ги и оние со високи цени.

Турција и Бугарија беа најголеми конкуренти во битката за нова инвестиција од повеќе од 1 милијарда евра од германскиот автомобилски гигант.
Според експертите, новосоздадената ситуација по инвазијата на Турција во северна Сирија ги враќа балканските земји во игра.

Покрај Бугарија, во конкуренција сега се натпреваруваат и Србија, Романија и Грција. Исто така и Хрватска најави дека е заинтересирана за добивање на овој проект, додека од Босна и Херцеговина понудија две локации за новата фабрика за автомобили.

Од германската компанија информираа дека тие не бараат друга локација за фабриката надвор од Турција, објави „Дојче веле“ минатата недела.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Најпрво тој ја изгуби титулата „негово кралско височество“, воените титули и голем број јавни повластици, а сега ја губи и кралската воена униформа.

НОВ ШАМАР ЗА ХАРИ ОД КРАЛИЦАТА: Елизабета Втора даде НАРЕДБА за уште една забрана! Драма во кралството!

Кралицата Елизабета е гневна поради одлуката на нејзиниот внук принцот Хари да се...

Меган и јас се упатуваме кон непознато, но навистина немавме друг избор, рече принцот Хари на првото појавување во јавноста, откако го објавија заминувањето од службените должности во британското кралско семејство.

ЕМОТИВЕН ГОВОР НА ПРИНЦОТ ХАРИ: Британија е мојот дом и место кое го сакам – тоа нема да се промени! ЈАС НЕ ОДАМ НИКАДЕ!

Емотивен говор на принцот Хари по неговата одлука за откажувањето од своите кралски...

Портпаролот на иранската влада, Али Рабиеи на конференцијата за новинари го отфрли тоа и порача дека владата дури во петокот била информирана дека украинскиот „Боинг 737-800“ бил соборен од армијата.

ИРАН: Авионот не е соборен намерно и за тоа не се обдовме да ЗАТАШКАМЕ! КАНАДА БЕСНА!

Иранската влада денес ги отфрли обвинувањата дека се обидела да го заташка тоа што...

Папата Франциско по многу работи се разликува од претходно избраните. За првпат во историјата на црквата, еден бискуп го зема името Франциско, но и за првпат езуит е избран за папа, односно е прв папа кој доаѓа од Латинска Америка.

Папата Франциско крсти 32 бебиња во Сикстинската капела

Папата Фрањо денеска крсти 32 бебиња, вклучително и два близнака, во Систинската капела...