Идна владина коалиција

Објавил: Калина Мартинска | 26 мај, 2024 9:56

И ЗНАМ ќе биде дел од Владата на ВМРО-ДПМНЕ, преговорите со ВРЕДИ во напредна фаза

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Вечерва во просториите на Движењето ЗНАМ – За наша Македонија се одржа значајна средба на која се разговараше за соработката помеѓу работните групи на Движењето ЗНАМ – За наша Македонија и ВМРО-ДПМНЕ.

Присутните беа Горан Минчев, генерален секретар, Весна Бендевска, генералот Павле Арсоски, потпретседатели на Движењето ЗНАМ и Владо Мисајловски и Тимчо Муцунски, потпретседатели на ВМРО-ДПМНЕ.

Стратешки цели и политички принципи: Движењето ЗНАМ и ВМРО-ДПМНЕ

На средбата, дискутирано беше за различни стратешки цели, политички принципи и политичка платформа за соработка меѓу двете групи. Движењето ЗНАМ – За наша Македонија, ги истакна своите идеолошки столбови кои се фокусираат на претворање на Македонија во модерна, демократска, европска држава. Овие столбови се засноваат на илинденските и асномските вредности, со цел достоинствена интеграција во Европската Унија.

средба Движењето ЗНАМ и ВМРО-ДПМНЕ

Визија за Македонија

Движењето ЗНАМ ја истакна својата визија за Македонија, која вклучува обезбедување правда за сите, одржување на нулта толеранција за корупција и постигнување самодоволност во производството на храна и енергија. Дополнително, тие ја истакнаа потребата од забрзани и ефикасни реформи во економијата и социјалните политики за подобрување на животниот стандард на граѓаните и за одржување стабилни меѓуетнички односи.

Интеграција на изборна програма

За време на дискусиите, претставниците на Движењето ЗНАМ инсистираа нивните определби и програмата за парламентарните избори насловена „Проглас за достоинствена Македонија“ да бидат вградени во идната владина програма. Оваа програма има за цел да ги одрази нивните основни вредности и стратешки цели за развој на земјата.

Средбата заврши со взаемно разбирање за стратешката соработка потребна за постигнување на овие цели, поставувајќи ја основата за потенцијални идни соработки меѓу Движењето ЗНАМ – За наша Македонија и ВМРО-ДПМНЕ.

Пред два дена пратеникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, по прегласувањето за парламентарните избори на седум избирачки места во изборните единици 5 и 6 рече дека новата влада се очекува да биде формирана до 20 јуни и веројатно ќе ја сочинуваат ВМРО-ДПМНЕ, коалицијата на опозициските партии на Албанците „Вреди“ и Движењето ЗНАМ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.