Во 16 – те аудио записи кои се појавија на „Ју Тјуб“ се слуша глас кој наликува на сведокот во „Рекет“, Камчев, а се споменува името и на Мијалков, кој му е долгогодишен бизнис-ортак. Лани, Камчев од Шутка излезе на 27 декември, а преку „Рекет“ се откри дека за тоа платил 1,5 милиони евра кај Боки 13, Зоран Кичеец и Катица Јанева. Мијалков излезе од притвор два дена подоцна. Денеска Алсат го праша:

Објавил: Весна Петровска | 12 декември, 2019 18:21

И Мијалков се огласи по БОМБИТЕ: Не му дадов пари на Боки 13 за да излезе од Шутка!

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Откако во јавноста осамнаа таканаречените бомби за случајот Рекет се огласи и поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков кој тврди не му дал пари на Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 за да излезе од притворот во Шутка каде заврши како осомничен за перење пари во случајот на СЈО „Империја“, објави Алсат-М. Името на Мијалков се слушна и во последните прислушувани разговори поврзани со „Рекет“, но и во аудио-записите кои ги објави италијанскиот десничарски весник „Ла Верита“.

Во 16 – те аудио записи кои се појавија на „Ју Тјуб“ се слуша глас кој наликува на сведокот во „Рекет“, Камчев, а се споменува името и на Мијалков, кој му е долгогодишен бизнис-ортак. Лани, Камчев од Шутка излезе на 27 декември, а преку „Рекет“ се откри дека за тоа платил 1,5 милиони евра кај Боки 13, Зоран Кичеец и Катица Јанева. Мијалков излезе од притвор два дена подоцна. Денеска Алсат го праша:

– Пред да влезете, ве спомнаа на неколку наврати во „Рекет“. Дадовте ли пари за „Империја“?

„Немам. Немам никаква конекција со тоа“, одговара Мијалков.

Освен во новите прислушувани разговори и оние помеѓу Камчев и Боки 13, Сашо Мијалков го споменаа и сведоци во судницата. Сопругата на Орце, Ана, посочи дека Боки 13 знаел кој ден точно ќе биде уапсен и поранешниот прв човек на УБК, како осомничен за перење пари. Детали за „Рекет“ јавноста освен во судница, имаше можност да чуе и на „Ју Тјуб“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Лагите не доведоа до насилство, ниту јас ниту вие говорите албански, поминаа две години од носење на законот за јазици, државата нестана двојазична и не се подели, тоа се само лаги сервирани во националистичка обланда, рече Шекеринска.

ШЕЌЕРИНСКА: ВМРО-ДПМНЕ не направи ништо, ни еден чекор, ни на тема НАТО ни на тема ЕУ

Престанавме дома да си играме со националистички договорени игри. Покажавме дека тоа...

Ахмети му порача на Заев дека му ги знае сите слабости, но тој не е како него да зборува јавно, тоа не е машки, рече Ахмети и додаде дека Заев го молел за да го направи премиер.

Ахмети: Заев лаже, сите знаат дека тој ме молеше мене, јас го направив премиер

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во предизборен настап пред гостиварци рече дека цел свет...

ВМРО-ДПМНЕ ќе го реши горливиот проблем на граѓаните од Пелагонија, ќе го изгради автопатот од Скопје преку Прилеп, Битола до јужната граница, истакна вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски!

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе го реши проблемот на граѓаните од Пелагонија и ќе го изгради автопатот од Скопје преку Прилеп

Се обврзавме на ефикасна и бескомпромисна борба против корупцијата и отстранување...

Тој денеска со порака дека единствен начин да го спречат е да го убијат, потврди дека кривичните пријави ги поднесува против политичари од власта.

Пола семејство Заеви, министри, градоначалници и функционери на СДСМ-ова е листата на оние кои добија кривични од Боки 13

Првообвинетиот во случајот Рекет, Боки 13 кој доби 9 години казна затвор за истиот, денеска...