Имено лидерите на Етиопија и Еритреја минатото лето потпишаа договор за обнова на дипломатските односи и официјално ставија крај на непријателството кое траеше цели две децении.

Објавил: Катерина Крстиќ | 11 октомври, 2019 22:48

И покрај промената на името Заев остана без Нобеловата награда за мир

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Нобеловата награда за мир отиде во рацете на Абиј Ахмед, премиерот на Етиопија, кој стави крај на конфликтот на неговата земја со Еритреја. Ахмед е овогодинешен добитник на Нобеловата награда за мир иако кај нас кружеше и информацја дека всушност оваа награда можно е да отиде и во рацете на премиерот Зоран Заев кој годинава направи голем потег со премиерот на Грција, но тие не ја добија потребната поддршка.

Нобеловата награда за мир во рацете на Абиј Ахмед

Имено лидерите на Етиопија и Еритреја минатото лето потпишаа договор за обнова на дипломатските односи и официјално ставија крај на непријателството кое траеше цели две децении.

Станува збор за судир во кој, поради спорната погранична територија а загинаа голем број лица во двете земји.

Премиерот на Етиопија Абиј Ахмед Али кој стана премиер во април минатата година јасно кажа дека сака да ги продолжи мировните преговори со Еритреја и го оствари ветеното, тој оствари тесна соработка со претседателот на Еритреја, разработи принципи за мировен договор со кој би се ставил крај на дводеценискиот проблем.

Наградата, во вредност од околу 900.000 долари ќе му биде доделена во Осло на 10 декември.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Очигледно неговата лична проценка е дека ова е последен момент кога би можел да состави некаква приказна, колку и таа да звучи неубедливо, за да побара таква помош.

ГРУЕВСКИ: Заев е криминоген и неспособен марионетски премиер, со изборите тој бара “сламка за спас”

Вистинската причина заради која Заев се одлучи на брзи избори по неуспехот со почетокот...

Во очи самитот во Брисел, Заев ги предупреди лидерите на земјите членки во ЕУ дека владата ќе падне доколку и овој пат не добиеме датум за преговори.

Заев во 12 часот ќе се обрати до јавноста- ЌЕ ПОДНЕСЕ ЛИ ОСТАВКА?

Денеска во 12 часот премиерот Зоран Заев денеска ќе се обрати до јавноста за прв пат...

Денарите треба да ја добијат придавката по отворањето на поглавјето 17 кое ја опфаќа економската и монетарната политика, но Народната банка веќе склучи договор за печатење нови 10 и 500 денарки со новото име.

Без датумот, половина од потшишаниот Преспански договор не треба да важи

Македонија се истрча и спроведе речиси сè од Преспанскиот договор и тоа пред време,...

Наводно како што пренесува ин7, Спасовски ќе ја предводи владата до претстојните парламентарни избори, кои се очекува да бидат распишани во наредните денови.

Оливер Спасовски седнува на премиерската фотелја?!

На местото на Зоран Заев ќе седне сегашниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски...