Дерик е обвинет за убиство од трет степен, а убиството умисла го објави во петокот државниот обвинител од областа Хенепин, Мајк Фримен.

Објавил: Рејхан Бајрами | 31 мај, 2020 14:04

И родената жена го шутна расистичкиот убиец во униформа: Сопругата на полицаецот поради која гори Америка бара развод!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Сопругата на поранешниот полициски службеник во Минеаполис Дерик Човин поднесе барање за развод по 10 години брак.

Во изјавата на нејзиниот адвокат, Кели Човин, се вели дека е шокирана од убиството на Џорџ Флојд (46), кој почина оваа недела за време на насилното апсење.

Во изјавата се вели дека таа била погодена од смртта на Флојд и дека таа сочувствува со неговото семејство.

Дерик е обвинет за убиство од трет степен, а убиството умисла го објави во петокот државниот обвинител од областа Хенепин, Мајк Фримен.

Убиство од трет степен во Минесота е казнено до 25 години затвор.

Шовин доби кауција од половина милион долари. Дерик го притискаше Флојд со коленото точно осум минути и 46 секунди, или две минути и 53 секунди од моментот кога Флојд престана да реагира.

Неколку познати личности се здружија и донираа пари на Minnesota Freedom Fund, кој беше основан да се плати кауција за сите уапсени на протестите против убиството на Џорџ Флојд во Минесота.

Низ целата територија на САД се уште траат протестите поради убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд од страна на полицаецот. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ким зборуваше на партиската средба за вирусот корона, додека Северна Кореја ги затвори границите и воведе карантин пред шест месеци.

КИМ СЕ ПОФАЛИ СО УСПЕХ ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ: Детално го планиравме спречувањето на вирусот!

Водачот на Северна Кореја Ким Јонг Ун го поздрави „големиот успех“ во борбата против...

Иако сега пламенот е ставен делумно под контрола од локалната противпожарна единица, ветерот беше тој кој дополнително го отежнува целосното гаснење.

ГРЦИЈА ВО ПЛАМЕН: Пожари на грчките острови Евија и Крит

Големи пожари избија вчера на грчките острови Евија и Крит, а ветерот дополнително...

Светската здравствена организација предупреди дека пушењето е поврзано со поголем ризик од тешка коронавирусна болест и смрт кај болнички пациенти, иако не може да прецизира колку точно тие ризици можат да бидат повисоки.

ОТКРИЕНА ВРСКА МЕЃУ КОРОНАВИРУСОТ И ЦИГАРИТЕ: Пушачите ова мора да го знаат!

СЗО посочи дека пушачите сочинуваат 18% од хоспитализираните пациенти со коронавирус. Светската...

Директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејсус рече дека дневно се регистрираат до 160.000 случаи и ги повика сите земји да преземат сеопфатен пристап во борбата против вирусот.

СЗО ГО ПРЕДУПРЕДУВА СВЕТОТ: Пандемијата е се повеќе присутна, придржувајте се до мерките за заштита!

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека 60% од 10 милиони пациенти ширум...