Курти на својата страница на Фејсбук напиша дека „народот вчера одлучи промените да ги предводи Движењето Самоопределување“.

Објавил: Валерија Петрова | 7 октомври, 2019 13:07

КАКВА ПОЛИТИКА ЌЕ ВОДИ КУРТИ КОН СРБИЈА: Ќе укине такси и ќе бара воено обештетување

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, ден по парламентарните избори во Косово, на кои неговата партија извојува победа, им се обрати на граѓаните, порачувајќи дека „од синоќа во Косово има надеж, затоа што вчера имаше храброст“, јави дописникот на МИА од Приштина.

Курти на својата страница на Фејсбук напиша дека „народот вчера одлучи промените да ги предводи Движењето Самоопределување“.

На сите вам кои гласавте вчера сум ви благодарен што ја исполните граѓанската должност и демократската обврска во едно тешко време како што е ова низ кое поминуваме и во една сакана држава каква што е нашето Косово. Сите вам кои гласавте за промени, а посебно за Самоопределување, сум ви благодарен за високата свест и длабоката совест за спасување на нашата република од натамошното пропаѓање – напиша Курти.

Според лидерот на ВВ, кој синоќа објави дека ќе биде иден премиер на Косово, граѓаните придонесоа за тоа „косовската драма да нема трагичен крај“.

Граѓаните проговореа со нивните гласови. Тие интервенираа масовно на политичката сцена за косовската драма да нема трагичен крај. Мудроста на нашиот народ во решавачките моменти беше ништо помалку од фантастична. Сега ние треба да работиме. Но повторно заедно со граѓаните. Никогаш настрана или позади граѓаните. Заедно, секогаш – порача Курти.

Според официјалните резултати што ги објави Централната изборна комисија, на вчерашните избори ВВ освои најмногу, 25,76 отсто гласови, а втор беше, исто така досега опозицискиот, Демократски сојуз на Косово (ЛДК) со 25,06 отсто од гласовите. Демократската партија на Косово (ПДК) и коалицијата Алијанса за иднината на Косов (ААК) –

Социјалдемократска партија (ПСД), кои досега беа на власт, освоија 21,18 односно 11,61 отсто од гласовите и го признаа изборниот пораз. Во српскиот блок убедлива победа извојува најголемата партија на косовските Срби, Српската листа (СЛ), со освоени 6,22 отсто од вкупниот број на гласови на вчерашните избори и околу 98 отсто од гласовите кои ги добија сите партии на српската заедница во Косово.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Појасни дека колку двете земји се поблиску до европскиот пат, толку повеќе се дава можност на Грција во рамките на процесот на преговори со Унијата да се справи со проблемите што ги има на билатерално ниво.

Мицотакис: Резултатот од Самитот не е добар ни за Грција!

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на прес-конференцијата во Брисел за...

За потсетување, Раперот Далибор Андонов Гру (46) загина на 11 септември околу 3:30 кога при кајтбординг паднал во Дунав. Телото на пејачот со чамец на брегот го извадиле неговите пријатели во наутичкиот клуб Земун. Тие повикале Итна помош, меѓутоа, таа само можела да констатира смрт.

40 дена од смрта на Гру: Го прегрна крстот и заплака на цел глас – тажан е сликата на белградските гробишта

Навршија 40 тажни денови откако трагично настрада Далибор Андонов Гру, а сопругата...

Како што дознава српски Блиц, Виолета имала и на главата расекотини и убодни рани, па се претпоставува дека Душан ја сечел и ја забодувал и откако и ги задал смртоносните убоди.

НЕ САКАЛ ДА ЈА ПРИФАТИ РАЗДЕЛБАТА:Душан до СМРТ ја избодел Виолета, па продолжил да ја КАСАПИ и кога го испуштила последниот здив

Душан Петронијевиќ (34) кој ја уби својата девојка Виолета Јосиќ (19) во нејзината куќа...

Како Господ бог ве молам луѓе, слушнете ме што ви велам. Тие нема да ни дадат поделба, никој нема да ни даде ништо. Ако некој ни понуди нешто, јас тоа ќе го зграпчам! Јас нема да ве лажам како некои, изјави Александар Вучиќ.

Вучиќ: Америка нема да го промени својот став, нема да ни дадат поделба на Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ на отворањето на ветропаркот во Мермер кај...