Во остриот вовед на „Globe and Mail“ велат дека планот на кралскиот пар да се пресели во земјата на јаворскиот сируп и хокејот можат да кршат закони кои си ги почитува некогашната држава, со кои Британците управуваат, подалеку од монархијата.

Објавил: Весна Петровска | 17 јануари, 2020 19:35

КАКОВ ШАМАР ЗА ХАРИ И МЕГАН! Угледниот канадски весник остро напиша: НЕ СТЕ ДОБРЕДОЈДЕНИ ВО НАШАТА ЗЕМЈА!

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Најголемите канадски весници велат дека прицот Хари и Меган Меркл не се добредојдени во пријателската земја, бидејќи тоа е неуставно.

Во остриот вовед на „Globe and Mail“ велат дека планот на кралскиот пар да се пресели во земјата на јаворскиот сируп и хокејот можат да кршат закони кои си ги почитува некогашната држава, со кои Британците управуваат, подалеку од монархијата.

– Како одговор на изненадната најава за нејасниот план на војводата и војвотката од Сасекс – принцот Хари и Меган – да се преселат во Канада, а да останат дел од кралското семејство, одговорот на владата премиерот Трудо е „НЕ“, се наведува во весникот.

– Добредојдени сте да не посетите но се додека сте високопозиционирани членови на кралската палата – принц кој е шест во редот за тронот – не е нешто што Канада може да си дозоволи, се наведува.

По најавата дека парот сака да се тргне од кралските должности Хари и Меган предизвикаа шок во светот, весниците напишаа дека по Брегзит, новиот шок во Британија се вика Мегзит. 

Неколку весници дури пишуваат дека потегот на Хари е всушност одмаза да неговата мајка Дајана, бидејќи цела Британија индиректно трагедијата ја поврзуваат со неговата баба Елизабета Втора и неговиот татко принцот Чарлс.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Својата држава ја претставувал во многу земји ширум светот, меѓу кои отворање на македонски културен центар во Истамбул-Турција, Софија-Р.Бугарија, претставување на македонската музика во опера хаус Сиднеј-Австралија и многу други настапи.

(ФОТО) Нема да го препознаете – Наум Петрески го промени имиџот и пушти долга коса

Несомнено, Наум Петрески важи за еден од најпознатите македонски фолк пејачи. Настапувал...

Музичката наобразба ја започнува во нижото музичко училиште на 6 годишна возраст, продолжува во Средното музичко училиште, дипломира на Факултетот за музичка уметност во Скопје на отсекот виолина во 2004 година и магистрира во 2011 година на отсекот „Музичка теорија и педагогија“ оддел „Методика на музичка настава“.

Андријана Јаневска ќе ја претставува Македонија во проект за Гинисовата книга на рекорди!

Познатата македонска пејачка Андријана Јаневска ја израдува македонската јавностсо...

Актерката Весна Шипчиќ зад себе има одлична актерска кариера, а многумина се в вљубија во неа преку филмската серија „Жикина Династија“ во која ја играше Елса, блиска пријателка на Жика.

ГЛУМЕШЕ ЕЛЗА ВО ЖИКИНА ДИНАСТИЈА, а еве како изгледа по ТРИ ДЕЦЕНИИ(ФОТО)

Актерката Весна Шипчиќ зад себе има одлична актерска кариера, а многумина се в вљубија...