Лекарот и професор за инфективни болести Бјорн Олсен рече дека Шведска би можела да избегне многу негативни последици доколку беа превземени посилни рестрикции многу порано, вклучително и карантин за патниците кои се враќаат во земјата, претходна блокада и препорака да се носат маски.

Објавил: Катерина Крстиќ | 31 јули, 2020 16:39

КАКОВ ШВЕДСКИ МОДЕЛ, СЕТО ТОА Е ИЗМИСЛЕНО ОД СЕКТА: Познат доктор открива зошто во оваа земја има најголем број на смртни случаи од Ковид-19 !

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Telegraf Foto: YT Screenshot

Еден од најгласните критичари на Шведска за националната стратегија за борба против коронавирусот тврди дека недостатокот на критичко размислување и од здравствените агенции и од шведските медиуми е создадено од „секта“  што доведе до непотребни смртни случаи.

Лекарот и професор за инфективни болести Бјорн Олсен рече дека Шведска би можела да избегне многу негативни последици доколку беа превземени посилни рестрикции многу порано, вклучително и карантин за патниците кои се враќаат во земјата, претходна блокада и препорака да се носат маски.

Шведска го привлече меѓународното внимание, но исто така предизвика доза на скептицизам затоа што не воведе строги карантински мерки како другите земји.

Олсен е гласен критичар на стратегијата на Агенцијата за јавно здравје за време на пандемијата со корона вирус и еден од 22-те научници кои редовно повикуваа на негова промена преку написи во шведските медиуми, пренесува порталот Thelocal.se.

„Премногу луѓе умреа пред своето време. Тие умреа од вирус што не требаше да се шири неконтролирано“, рече тој во програмата на шведското радио. Имено, тоа е шоу во кое гостите имаат еден час да бидат домаќини на емисијата.

Тој додаде дека нема „доволно време“ во едночасовната програма за да се наведат сите грешки направени од шведската агенција за јавно здравје.

„Сектизмот е опасен и многу медиуми беа верни проповедници на сектата околу шведската стратегија. Групите имаат корист од тоа да имаат адвокат на ѓаволот во собата, испитувач кој ги оспорува гледиштата на групата. Ова јасно недостасуваше кога Агенцијата за јавно здравје ја карактеризираше пандемијата на корона како обичен грип “, рече Олсен.

Државниот епидемиолог Андерс Тегнел, кој стана лице на оваа стратегија, претходно исто така беше домаќин на ова радио шоу.

Тегнел рече дека премногу луѓе умреле во Шведска, додавајќи дека земјата ќе мора во иднина да размисли дали постои начин да се спречи толку висока стапка на смртност.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Руската вакцина против вирусот „Ковид-19“, направена од центарот „Гамалеј“, ќе биде регистрирана на 12 август, а таа ќе биде прва што ќе ја примат медицински работници и постари жители на земјата, рече денес рускиот заменик министер за здравство Олег Гриднев.

Руската вакцина против корона ќе биде регистрирана на 12 август!

Русите ќе ја регистрираат вакцината против вирусот корона на 12 август: Последната...

Арапските медиуми денес објавија дека сопругата и ќерката на либанскиот премиер Хасан Диаб исто така се повредени во страотната експлозија.

ОФИЦИЈАЛНО УТВРДЕНА ПРИЧИНАТА ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО БЕЈРУТ: Целиот град во рушевини, болниците преполни!

Моќна експлозија избувна вчера попладнето во близина на пристаништето во Бејрут, најнаселениот...

Директорот на СЗО, Тедрос и директорот на СЗО за итни програми Мајк Рајан ги повикаа сите нации строго да ги спроведат здравствените мерки како што се носење маски, физичко растојание, миење на рацете и тестирање.

СЗО: И покрај сите напори, во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот!

И покрај сите обиди кои ги прават научниците за да создадат ефективна вакцина против...

На четврто место е Русија со 850.870 заболени, на петто место Јужноафриканската Република – 503.290 случаи, потоа Мексико – 424.637 и Перу со 407.492 инфицирани лица.

СЗО: За еден ден рекордни 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа потврдени...