Ако некогаш сте се запрашале дали е можно жените да доживеат оргазам без секс, па дури и без мастурбација, експертите се согласуваат: „Да, можно е“.

Објавил: admin@magazin | 15 септември, 2020 22:09

Како да доживеете оргазам без секс или мастурбација?

Фото/Текст извор: ©popara.mk

Експертите тврдат дека е можно да се достигне кулминација без „стандардна“ сексуална стимулација.

Ако некогаш сте се запрашале дали е можно жените да доживеат оргазам без секс, па дури и без мастурбација, експертите се согласуваат: „Да, можно е“.

„Нашето тело е многу паметно, и ако веруваме во тоа, можеме да доживееме големо изненадување“, тврди сексуалниот наставник Лола Џин.

Овие начини да се достигне врв не се конвенционални, но научниците тврдат дека секој од нив е документиран и можен.

Во сон

„Влажните соништа“ не се само за мажи, туку и за жени. По интензивен еротски сон, можно е да се достигне кулминација, и сè се случува во фазата кога нашите сетила се најактивни. Крвта се движи брзо, вклучувајќи ги и гениталиите, а кај жените ова може да предизвика иритација на клиторисот.

Во мислите

Иако звучи чудно, д-р Бери Камисарук тврди дека е навистина можно да се донесете себеси до оргазам со мисли за секс, особено кога сте под сексуална напнатост. Тој додава дека ритмичката контракција на карличните мускули, како и длабокото дишење може да помогнат.

Јога

Покрај длабокото дишење и релаксација на карлицата, јогата ги активира и мускулите што ја опкружуваат, што може да доведе до стимулација на Г-точкатаа и оргазам.

Стимулација на папокот

Веројатно најчудната техника, но истражувањата спроведени од универзитетот Рутгерс покажуваат дека стимулирање на вагусниот нерв (кој ги поврзува мозокот и грлото на матката) што минува низ папокот може да доведе до врвот, која, оние што ја искусиле, го опишуваат како моќен оргазам во кој се чувствува целото тело.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Секс

Колку повеќе сте возбудени, толку полесно ќе уживате во сексот. Затоа дајте си време и потполно посветете и се на предиграта додека не бидете доволно влажни и возбудени.

Уживање во сексот со голем полов орган !

Ако сакаме да бидеме искрени, секоја жена би била пресреќна со партнер чија машкост...

Станува збор за смирувачката „баласана поза“ идеална за оние кои сакаат да ја ослободат својата внатрешна сексуалност, без разлика дали практикуваат јога.

СЕКС-ПОЗА за силен оргазам на жените (ФОТО)

Во природата на човекот е да го подобри секој аспект во животот, па ни сексот не е исклучок....

Сакате да ја вжештите атмосферата зад затворени врати? Еве неколку сознанија кои ќе ви ги интензивираат возбудата и желбата за уште поголема интимност:

КАКО ДО ПОЖЕЖОК СЕКС: ДОЗНАЈТЕ ЈА ТАЈНАТА ЗА СТРАСНИ СЕКСУАЛНИ ОДНОСИ!

Сакате да ја вжештите атмосферата зад затворени врати? Еве неколку сознанија кои ќе...

Не е препорачливо да имате див секс, особено не кога жената ќе влезе во третото тримесечје од бременоста, но сепак, повеќето работи поврзани со сексот се изводливи.

Секс пози во текот на бременоста!

Замислете си дека не сте имале секс девет месеци. Но, зошто воопшто би помислувале на...