На овој необичен карантин се решија седум работници кои се вратиле во областа Пурули, Западен Бенгал, бидејќи нивните домови биле преполни.

Објавил: Рејхан Бајрами | 30 март, 2020 21:23

Како да се изолирате во земја од 1,3 милијарди граѓани: Индијци направија КАРАНТИН НА ДРВО(видео)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во земја со 1,3 милијарди луѓе, неверојатно е тешко да се придржуваат до мерки за изолација и ограничување заради коронавируси, па затоа некои Индијанци биле присилени да се качуваат по дрвја!

На овој необичен карантин се решија седум работници кои се вратиле во областа Пурули, Западен Бенгал, бидејќи нивните домови биле преполни.

Група мажи направија платформи на гранките и поставија кревети таму и тие велат дека ќе останат таму онолку колку што е потребно за да ги чуваат своите најблиски безбедни и здрави.

„Немаме своја посебна просторија. Одлучивме да останеме во дрвјата во селото и добро сме тука. Нема проблем“, рече Биџи Синг Синг.

Потсетиме, индискиот премиер Нарендра Моди им нареди на граѓаните да останат во своите домови наредните 3 недели за да спречат ширење на коронавируси.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Иницијатор за поднесување на барањето е д-р Алемпијевиќ, професор по судска медицина на Медицинскиот факултет во Белград, а него го поддржаа уште шест колеги и еден лекар во пензија.

НЕСТОРОВИЌ ОСТАНУВА БЕЗ ДОКТОРСКА ЛИЦЕНЦА: Ќе поднесам тужба!

Против проф. Д-р Бранимир Несторовиќ, член на Кризниот штаб за борба против коронавирусот,...

Според АП, тој оценил дека „во американската историја е без преседан толку мал број на корпорации кои контролираат толку голема сфера на човековите интеракции“.

ТРАМП ПОТПИША УРЕДБА ЗА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: Имаа неконтролирана моќ да цензурираат, ограничуваат, креираат и кријат!

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ со кој се ограничува заштитата...