За да го контролирате вашиот стрес, прво идентификувајте ги причинителите. Што ве прави да се чувствувате лути, напнати или загрижени? Дали имате чести главоболки или стомачна болка без утврдена медицинска причина?

Објавил: Сара Фемина | 19 декември, 2020 9:45

Како да се справите со стресот

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Темпото на современиот живот и секојдневните предизвици го прават управувањето со стресот неопходно.

За да го контролирате вашиот стрес, прво идентификувајте ги причинителите.

Што ве прави да се чувствувате лути, напнати или загрижени?

Дали имате чести главоболки или стомачна болка без утврдена медицинска причина?

Одредени стрес фактори можат да се идентификуваат лесно, како што се притисоците на работата, проблемите во врските или финансиските проблеми. Но, секојдневните непријатности, како чекање во долг ред или доцнење на состанок, исто така придонесуваат за нивото на стрес.

Темпото на современиот живот и секојдневните предизвици го прават управувањето со стресот неопходно.

Дури и позитивни настани, како што се брак (свадба) или купување куќа, можат да бидат стресни. Секоја промена во вашиот живот може да предизвика стрес.

Откако ќе ги идентификувате вашите стрес предизвикувачи, мислете на стратегии за справување со нив.

За почеток треба да идентификувате што е она што можете да контролирате. На пример, ако стресот ве спречува да спиете, решението може да биде лесно, на пример можете да ги извадите ТВ и компјутерот од спалната соба и да му дозволите на умот да се смири пред спиење.

Понекогаш, кога стресот се заснова на барање работа или болест на некој близок, можеби ќе можете само да ја промените вашата реакција.

Не треба сами да решите сè.

Побарајте помош и поддршка од вашето семејство и пријатели, без разлика дали ви треба некој да ве сослуша, да го однесе вашето дете некаде, или да ве однесе на работа доколку вашиот автомобил е во сервис за поправка.

Многу луѓе имаат бенефит од применување практики како длабоко дишење, јога, медитација или поминување време во природа.

Одвојте време за себе. Уживајте во масажа, капете се во када со многу пена, танцувајте, слушајте музика, гледајте комедија – направете се што ќе ви помогне да се опуштите.

Здравиот живот ќе ви помогне да управувате со стресот.

Јадете здрава исхрана, редовно вежбајте и спијте доволно. Потрудете се да потрошите помалку време пред телевизија, таблет, компјутер и телефон – и одвојте повеќе време за релаксација.

Стресот нема да исчезне од вашиот живот, затоа управувањето со стресот треба да биде континуирано.

Обрнувајќи внимание на причините за вашиот стрес и вежбајќи начини за релаксација, можете да им се спротивставите на некои од негативните ефекти на стресот и да ја зголемите способноста да се справите со предизвиците.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

Информациите од регулаторните тела од Германија и Канада, од вчера, се дека оваа вакцина привремено ќе ја користат само кај популација постара од 60 години.

ФИЛИПЧЕ: АСТРА ЗЕНEКА Е БЕЗБЕДНА ЗА ВОЗРАСНИТЕ ГРАЃАНИ

Вакцината на Астра Зенека е безбедна за возрасните групи граѓани со кои денеска ја...

Кокцигеалниот сегмент е составен од крстната коска која е формирана со спојување на 3 до 5 мали прешлени. Најчесто крстната коска е составена со спојување од 4 мали прешлени, но кај некои луѓе можно е таа да биде составена од 3 или 5 мали прешлени, што не влијае на нејзината функција.

ЗДРАВЈЕ: Структура и функција на здравиот ’рбет

Рбетот претставува комплексна структура која овозможува стабилност и мобилност на...

75 % од жените кои имаат карцином на дојка немаат семејна историја за оваа болест. Фактот што се „жени“ е доволна причина да го носат ризикот од карцином на дојка.

10 ризик фактори за карцином на дојка

10  ризик фактори за карцином на дојка. Пол: Карциномот на дојка најчесто се јавува...

Комисијата при Министерството за здравство во континуитет ја следи состојбата низ целата држава и јавноста соодветно ќе биде информирана.

НИСКИ ТЕМПЕРАТУРИ ОД ЖОЛТА ФАЗА ВО ЦЕЛА ДРЖАВА, МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО СО ПРЕПОРАКИ ДО НАСЕЛЕНИЕТО

Комисијата за превенција од штетни ефекти од студени бранови при Министерството за...