Додека Европа се бори против вториот бран на пандемијата, а САД, Бразил и Индија се гушат во првиот, во Кина поминаа 50 дена без локални инфекции, само увезени.

Објавил: Перо Милчин | 9 октомври, 2020 19:53

КАКО Кина го победи вториот бран? Додека целиот свет гори, ова не им се случило веќе 50 дена!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Од јануари, 80.000 луѓе во Кина се заразени со вирусот корона. Во земја со милијарда и пол жители, околу 4.700 од нив починале. И во последните неколку месеци, ситуацијата е скоро нормална.

Додека Европа се бори против вториот бран на пандемијата, а САД, Бразил и Индија се гушат во првиот, во Кина поминаа 50 дена без локални инфекции, само увезени.

Земјата се враќа во нормала и сите сега се обидуваат да утврдат како вториот бран ја заобиколи Кина и дали е можно дури и да им се верува на податоците од Пекинг.

Од катастрофа до враќање во нормала

Студентите се во училници, вработени во канцеларии, а стотици илјади луѓе патуваат за време на викендот. Од крајот на септември, странците кои имаат дозвола за престој во Кина полека се враќаат.

Од јануари, 80.000 луѓе во земјата се заразени со вирусот корона. Во земја со милијарда и пол жители, околу 4.700 од нив починале. И во последните неколку месеци, ситуацијата е скоро нормална.

Во јуни, Државниот совет на Народна Република Кина го објави документот „Борба со Ковид-19: Кина на дело“. Наведува 126 точки од антивирусната стратегија. Првата фаза, локализирање на епидемијата во Вухан, траеше еден месец, втората, минимизирајќи ги новите случаи, а третата, протерајќи го вирусот од градот.

Владата е убедена дека клучен фактор за успех е дисциплината и солидарноста на граѓаните. Во исто време, државните медиуми ја фалат улогата на лидерот Син Џи инпинг, „срцето“ на кинеската комунистичка партија, пренесува РИА Новости.

Чекор по чекор до целта

Епицентарот на пандемијата на почетокот на годината беше Вухан. По добивањето на резултатот од неколку лаборатории, на крајот на јануари беше воведен строг карантин. Јавниот сообраќај беше запрен, а до десет милиони луѓе беа заклучени во своите домови.

Лекарите од другите градови беа префрлени во Вухан и беа изградени неколку теренски болници. До 26 април, сите пациенти со ковид-19 беа отпуштени од болниците во Вухан.

Владата е убедена дека клучен фактор за успех е дисциплината и солидарноста на граѓаните. Во исто време, државните медиуми ја фалат улогата на лидерот Син Jinинпинг, „срцето“ на кинеската комунистичка партија, пренесува РИА Новости.

Во земјата сè уште имаше изолирани жаришта, но тие брзо беа ставени под контрола.

Фактот што Кина ги спроведе мерките толку ефикасно има врска со фактот дека земјата веќе помина низ епидемијата на САРС.

– Тие знаеја што да прават. Градовите, индивидуалните области, па дури и станбените комплекси, доколку имаше повторни епидемии, веднаш беа затворени. Локалните лидери кои не се претставија добро беа отстранети од функцијата. И, се разбира, масовно тестирање – рече Темур Умаров, консултант од „Московскиот центар Карнаги“.

Помогна и системот за следење. Во популарните кинески апликации се одобрени таканаречени здравствени кодови, со чија помош би можеле да го утврдите ризикот од инфекции и можен контакт. Беа користени надзорни камери за да се утврди кој ги прекршил правилата за карантин или носење маски.

Сепак, Темур Умаров смета дека не треба целосно да се потпреме на податоците на кинеските власти.

– Тие неколку пати го сменија методот на броење нови случаи и смртни случаи, не ги земаа предвид асимптоматските случаи подолг период. Но, се чини дека ситуацијата е прилично стабилна, тие дефинитивно немаат поголеми жаришта – рече тој.

Во меѓувреме, во Кина започна третата фаза на тестирање на вакцината за коронавирус на компаниите „CanSino Biologics“, „Sinovac Biotech“ и „Sinopharm“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Лидерите на Г20, исто така, ќе им пружат помош кога станува збор за долговите, според нацртот на коминикето за Г20, во кое имале увид дел од медиумите.

ЛИДЕРИТЕ НА Г20 ВЕТИЈА ДЕКА ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОРОНАВИРУС ЌЕ БИДЕ ДОСТАПНА ЗА СИТЕ

Лидерите на Групата 20 индустриски најразвиени земји ќе се обврзат дека ќе платат за...

Ана Куријан од Банката за храна во Тексас рече дека побарувачката се зголемила со пандемијата и дека овие активности започнале во март. Како што вели, забележани се голем број нови луѓе на кои им е потребна помош.

АМЕРИКА ПРЕД КОЛАБС: Илјадници колони чекаат да добијат пакети со храна(ВИДЕО)

Американците беа запрепастени од долгите редици за храна и очигледно, слични хуманитарни...

Тие заклучија дека смртноста од корона најмногу зависи од географската положба на земјата, очекуваниот животен век, јавното здравје, економскиот статус и околината (температура).

КАРАНТИНОТ НЕ ПОМАГА ЗА КОРОНА: Истражувањата покажаа од што зависи смртноста од вирусот!

Во четвртокот беше објавена нова студија, која ги истражува сите фактори и колку тие...

Тој го замени Алжирецот Абделмалек Друкдел, кој беше убиен од француските сили на северот од Мали во јуни, објави денеска американската агенција СИТЕ, специјализирана за надзор на џихадистичките групи.

Ал Каеда има нов водач: Џaихадистите назначија водач од Алжир

Покрај назначувањето на нов водач, оваа терористичка организација објави дека погубила...