Таа вечер, тој беше во неговиот стан на 33-от кат во хотелот, каде ги помина последните десет години од животот.

Објавил: Сара Фемина | 28 декември, 2020 17:32

Како почина Никола Тесла: Никој не заслужуваше ваква смрт!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Никола Тесла почина на Божиќ во 1943 година. Тој имаше 87 години и почина во сон, од последиците од коронарна тромбоза.

Таа вечер, тој беше во неговиот стан на 33-от кат во хотелот, каде ги помина последните десет години од животот.

Сам и сиромашен Денес, кога сме толку горди на неговата работа, честопати забораваме колку светот навистина згрешил за него, пишува Ноиц.р.

Никола Тесла почина на Божиќ во 1943 година. Тој имаше 87 години и почина во сон, од последиците од коронарна тромбоза!

Телото на Тесла беше изложено два дена во познатата погребна сала на авенијата Медисон. Луѓето дојдоа да му оддадат последна почит на големиот научник, а државните великодостојници, истакнати јавни личности, пријатели, познаници, но и обичните луѓе кои му се восхитуваа беа запишани во книгата на сочувство.

Телеграмите и изјавите на сочувство пристигнаа од целиот свет!

Комеморацијата се одржа на 10 јануари. Градоначалникот на Њујорк, Фиорело ла Гвардија, прочита проштален говор напишан од Луис Адамиќ, словенечки писател, есеист и преведувач.

“Овде во Њујорк, еден човек почина минатата среда во неговата хотелска соба. Неговото име беше Никола Тесла. Почина сиромашен, но беше еден од најуспешните луѓе што некогаш живеел. Неговите достигнувања се огромни, и како што одминува времето, тие ќе стануваат се поголеми.

На крајот, Тесла исполни две желби, да го закопаат со музика – композицијата на Шуберт „Аве Марија“ и како последна „Далеко“. Српската песна, која го потсети научникот за неговата далечна татковина, ја отсвири неговиот голем пријател, виолинистот Златко Балаковиќ, придружуван од хорот „Слован“.

Богослужбата се одржа во Соборниот храм Св. Јован Богослов, но еден факт покажува дека ниту тоа последно збогување од славниот научник не било толку достоинствено како што заслужува.

Епископот Дионисиј од манастирот Свети Сава (поглавар на Српската православна црква во САД) беше информиран за времето и местото на погребот.

Се претпоставува дека владиката одбил да учествува поради фактот дека телото на Тесла требало да биде кремирано “, вели Шарлот Мугар, долгогодишен секретар на дипломат и публицист Сава Косановиќ, син на најмладата сестра на Тесла, Марица, во официјалниот документ испратен до Музејот на Никола Тесла.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Вакцинацијата против коронавирус во Албанија продолжува со несмалена динамика и до сега имунизирани се 250.676 лица, објави министерката за здравство Огерта Манастирлиу преку видеозапис на Фејсбук.

Во Албанија вакцинирани над 250 илјади лица

Вакцинацијата против корона вирусот во Албанија продолжува со несмалена динамика...

Учеството е над 90 отсто, а во изминатите седум дена, во просек е 93 проценти и станува збор за 10 до 12 илјади вакцинации дневно!

Грчкиот министер за здравство: Во јули колективен имунитет во Грција

До крајот на јуни или средината на јули ќе биде вакциниран еден голем дел од грчкото...

Бугарите денеска гласаат на парламентарни избори и се очекува да победи десноцентристичката партија на премиерот Бојко Борисов, но би можело да биде тешко да се најдат коалициски партнери заради слабиот одѕив среде стравувањата од пандемијата.

Бугарите денеска избираат нова Влада, се очекува победа на Бојко Борисов

Бугарите денеска гласаат на парламентарни избори и се очекува да победи десноцентристичката...