Божиќниот пост, кој започнува во сабота, 28 ноември, трае до Божиќ.

Објавил: admin@magazin | 28 ноември, 2020 19:14

КАКО ПРАВИЛНО ДА ГО ПОСТИТЕ БОЖИЌНИОТ ПОСТ: Еве кога постите на вода, кога да јадете РИБА и во никој случај не ги правете овие ГРЕШКИ што доведуваат до ГРЕВ

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Божиќниот пост, кој започнува во сабота, 28 ноември, трае до Божиќ, а еве ги правилата што треба да ги следите за да го празнувате постот и да се причестувате!

Според правилата на постот и според зборовите на Свети Јован Латустовски, постот не треба да се користи ако не е поврзан со духовното.

„Немој да ми кажеш: Постев толку многу денови, не јадев вака или онака, не пиев вино. Зборовите на Златоуст се цитирани во црковните книги.

Библијата вели „сакај го ближниот како себеси“, што значи дека човекот е брат со човекот и дека треба да бидеме толерантни, да ги почитуваме и да им помагаме на другите, и дека можеме само ако не сме лути и себични.

Божиќниот пост, кој започнува во сабота, 28 ноември, трае до Божиќ.

Во постот треба да се покае, да се исповеда, да се олесни душата и да се прочисти. Не треба да го измачуваме телото со пост ако сме лути, ако се караме и му посакуваме зло на ближниот. Во постот треба да се прости и да се извршуваат чисти срца, велат свештениците

Строго се пости на вода само во среда и петок, додека во понеделник, вторник и четврток е дозволено да се користи масло и вино, а во сабота и недела исто така риба.

Најстрогиот пост е на Божиќ, кога вистинските верници се на вода само тој ден до вечера.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.