И додека сите пишуваат за злосторствата на Хамас, скоро и никој збор да нерекол за теророт на Израелците кои секој ден гонпрактикуваат во Газа, врз палестинците!

Објавил: Македонка Димкин | 9 октомври, 2023 12:11

Како Хамас успеа во нешто што беше невозможно 50 години

Фото/Текст извор: ©Тимес

Како Израел се тетеравеше од масовниот напад на милитантите на Хамас кои ги пробија бариерите околу Газа и влегоа во земјата како што посакаа, убивајќи десетици цивили во израелските градови, шефовите на разузнавањето и одбраната беа под критики за тоа како можела да се случи катастрофата.

Еден ден по 50-годишнината од почетокот на војната во Јом Кипур во 1973 година, кога израелските сили беа фатени од стража од сириски и египетски тенковски колони, се чини дека армијата повторно е фатена како дреме.

Како Израел се тетеравеше од масовниот напад на милитантите на Хамас кои ги пробија бариерите околу Газа и влегоа во земјата како што посакаа, убивајќи десетици цивили во израелските градови, шефовите на разузнавањето и одбраната беа под критики за тоа како можела да се случи катастрофата.

Еден ден по 50-годишнината од почетокот на војната во Јом Кипур во 1973 година, кога израелските сили беа фатени од стража од сириски и египетски тенковски колони, се чини дека армијата повторно е фатена како дреме.

„Изгледа прилично слично на она што се случи во тоа време“, рече пензионираниот генерал Џора Ајланд, поранешен шеф на Советот за национална безбедност на Израел.

„Како што можеме да видиме, Израел беше целосно изненаден од многу добро координиран напад“, рече таа.

Портпаролот на армијата во саботата рече дека за разузнавањето ќе се разговара „со текот на времето“, но дека фокусот е на борбите во моментов. „Ќе разговараме за тоа кога ќе дојде време“, рече тој на брифинг со новинарите.

Израел отсекогаш го сметаше Хамас за свој заколнат непријател, но откако нанесе голема штета на Појасот Газа во 10-дневната војна во 2021 година, Израел усвои мешавина од морков и стап за да ја одржи стабилноста во блокираната енклава.

Тој понуди економски стимулации, вклучително и илјадници работни дозволи кои им овозможуваа на жителите на Газа да работат во Израел или окупираниот Западен Брег, додека одржуваше цврста блокада и постојана закана од воздушни напади.

Во изминатите 18 месеци, додека насилството беснееше низ Западниот Брег, Газа беше релативно мирна, освен спорадичните прекугранични судири во кои главно беше вклучено помалото движење Исламски џихад, а Хамас главно беше на страна.

Десничарската влада на премиерот Бенјамин Нетанјаху секогаш се фалеше со своите безбедносни мерки и бескомпромисниот став кон палестинските милитантни фракции, вклучително и Хамас, кој ја контролира Газа од 2007 година.

Меѓутоа, во саботата израелскиот безбедносен апарат се распадна пред стотиците вооружени лица на Хамас кои ги пробија безбедносните огради и се распрснаа низ градовите.

„Ова беше неуспех на разузнавањето“, рече Џонатан Паникоф, поранешен американски разузнавач за Блискиот Исток, кој сега е во тинк-тенкот на Атлантскиот совет.

„Тоа беше безбедносен неуспех, поткопувајќи го она што се сметаше за агресивен и успешен слоевит пристап на Израел кон Газа“, рече тој. За Израелците, сликите на мртви тела кои лежат на улиците или групи цивили заробени во Газа беа огромен шок.

Над 300 Израелци беа убиени, а повеќе од 1.500 ранети, што е невиден број на израелски жртви за еден ден. Армијата претрпе значителни загуби, а палестинските милитантни групи тврдеа дека заробиле десетици војници.

Вооружените напаѓачи, исто така, зазедоа безбедносни позиции, вклучително и полициска станица во јужниот град Сдерот, и го зазедоа Ерез, високобезбедно граничен премин кој ги надгледува луѓето кои влегуваат и излегуваат од Газа преку серија строги контроли.

„Тие го планираа ова долго време“, рече поранешниот израелски советник за национална безбедност Ејал Хулата. „Очигледно се работи за многу координиран напад и, за жал, успеаја тактички да не изненадат и да нанесат разорна штета.

И додека сите пишуваат за злосторствата на Хамас, скоро и никој збор да нерекол за теророт на Израелците кои секој ден гонпрактикуваат во Газа, врз палестинците!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.