Инаку, овој празник е најверојатно за прв пат востановен во деветтиот век на Света Гора Атонска!

Објавил: Владо Марин | 26 јули, 2020 10:40

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Собор на Св. архангел Гаврил

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Денеска е Собор на Св. архангел Гаврил.

Свети архангел Гаврил се празнува веднаш по празникот Благовеш¬тение како учесник во настанот, односно како гласник на зачнувањето на Спасителот. А денес црквата се сеќава и ги слави сите негови јавувања на човечкиот род од почетокот на времето се до денес.

Инаку, овој празник е најверојатно за прв пат востановен во деветтиот век на Света Гора Атонска!

ОД КАТОЛИЧКИОТ КАЛЕНДАР: Денеска е Св. Јоаким и Ана.

Тие биле родители на Благословена Девица Марија. За нив нема податоци во Светото писмо. Почитувањето на свети Јоакин и Ана се раширило во шестиот век на Исток и на Запад во десеттиот век. На света Ана и се молат жените породилки и мајките воопшто.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.