Откако му беа одземени македонскиот и бугарскиот пасош, Камчев лани во мај успеа да добие времена нова патна исправа од Катица Јанева додека таа сè уште беше специјална обвинителка.

Објавил: Весна Петровска | 21 јануари, 2020 14:51

Камчев нуди 2,2 милиони евра за да му биде вратен пасошот

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Бизнисменот Орце Камчев, осомничен во истрагата „Империја“ понудил 2,2 милиони евра како гаранција за да му биде вратен пасошот.

Одлуката ќе ја носи апелациониот суд во четврток. Камчев и претходно понуди слична сума пред кривичниот суд, но му беше одбиена..

Откако му беа одземени македонскиот и бугарскиот пасош, Камчев лани во мај успеа да добие времена нова патна исправа од Катица Јанева додека таа сè уште беше специјална обвинителка.

Случајот Империја е во фаза на истрага и го води обвинителката Лиле Стфанова.

Дали и какви истражни дејствија се преземаат и дали истрагата ќе финишира со обвинение, засега нема информации од државното обвинителство, кое го презеде случајот од СЈО уште во септември лани.

За потсетување СЈО го водеше случајот империја и во него беа осомничени Орце Камчев неговиот соработник Ненад Јосифовиќ директорот на „Ексико“ – Тодор Мирчевски, Цветан Панделески – директор на ЗК Пелагонија и за Зорица Арсовска – сметководител во фирмите на Камчев.

Но откако изби кримналната афера „Рекет“, Катица Јанева беше тргната од местото шеф на СЈО со тоа значи и запирање на случајот Империја, но Лиле Стефанова неодамна изјави дека случајот „Империја“ повторно ќе се најде пред обвинителството.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Освен со Заев и Спасовски, тој може да се забележи и со претседателот Пендаровски, со неговиот портарол Миле Бошњаковски но и со Мухамед Зекири.

Ноќеска полицијата уапси познат криминалец близок до СДСМ

Полициските сили на СВР Скопје вечерва го уапсиле Нафи Абдиоски, познат криминалец...

Потпишани се законите за јавното обвинителство како и изменувањето и дополнувањето на Законот за Советот на јавните обвинители, информираат од кабинетот на Пендаровски.

Пендаровски уште на скали го потпишал законот за ЈО!

Претседателот Стево Пендаровски, попладнево ги потпиша Указите за прогласување на...

Ова е денот за кој се обврзав пред моите соработници, пред партијата кон која три години тие истите водат прогон. Пред народот кон кој сакаат да го избришат.

МИЦКОСКИ: Ова се три години на свиткана кичма, сменето име, избришан идентитет

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски попладнево на прес-конференција изјави дека...

Според Фрчкоски причината за критиките на експертите за законот е во очекувањата дека по победата на ВМРО-ДПМНЕ тие би добиле нешто од новата власт.

НЕВИДЕН СТИЛ: За Фрчкоски експертите кои го критикуваат законот за ЈО се “ДРОЉИ” И “ТЕТКИ“(ВИДЕО)

Екс министерот за внатрешни и надворешни работи и кандидат за претседател на Македонија...